1. Odbiór mieszkania powinien odbyć się w ciągu dnia – kiedy widać wszystkie nierówności czy usterki. Powinniśmy też go przeprowadzić po pracy lub w czasie wolnym, kiedy jesteśmy spokojni i nie myślimy o obowiązkach zawodowych lub domowych.
2. Możemy skorzystać w tym celu z usług inspektora nadzoru budowlanego. Wbrew pozorom nie jest to duży wydatek, a mamy pewność, iż odbiór będzie przeprowadzony profesjonalnie.
3. Jeżeli dokonujemy go jednak sami udajmy się do lokalu wyposażeni w: miarkę, kątownik, poziomicę oraz projekt mieszkania.
4. Oglądając ściany należy zwrócić uwagę, czy są proste, a ich powierzchnia równa oraz czy na tynku nie ma pęcherzy powietrza.
5. Również drzwi balkonowe oraz okna powinny być sprawdzone pod kątem wszelkich usterek.
6. Podłoga powinna równa (sprawdzisz to za pomocą poziomicy).
7. Drzwi nie powinny być porysowane, powinny swobodnie się otwierać. Z kolei ich szczelność sprawdzić można wkładając kawałek papieru między skrzydło drzwi a ościeżnicę. Jeżeli, mimo zamknięcia, wyciągniesz papier, to dowód iż są nieszczelne.
8. Aby sprawdzić działanie instalacji elektrycznej należy podłączyć oprawki do drutów, a po wkręceniu żarówek należy zapalić wszystkie światła.
9. Zwróć również szczególną uwagę na to, jak położona jest glazura.
10. Szczególnej troski wymaga obejrzenie elementów, które były zamontowane oddzielnie jak: wanna, umywalka, muszla toaletowa. Wystarczy źle dokręcona uszczelka albo jej brak, a nasze nowe mieszkanie będzie zalane.

Uwaga!

Protokół odbioru mieszkania jest dość obszerny i wymaga dokładnej analizy. Zanim stwierdzisz, że przyjmujesz lokal musisz wypisać wszystkie zauważone niedoróbki lub usterki. Jeżeli wady są znaczące i uniemożliwiają korzystanie z mieszkania – nie podpisuj protokołu odbioru do czasu, aż usterki zostaną usunięte.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWynajem mieszkania spółdzielczego
Następny artykułPlamy z żywicy – jak usunąć?

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here