1. Ścianka z płyt gipsowo-kartonowych

Pierwszym materiałem niewątpliwie najbardziej popularnym i możliwym do zastosowania praktycznie wszędzie, ze względu na swoją lekkość, prostotę i czystość montażu są płyty gipsowo kartonowe i profile. Takiej ściance można nadać dowolny kształt, można ją wykończyć począwszy od tradycyjnego malowania po ułożenie na niej kamienia naturalnego. Z powodzeniem można na takiej ścianie można położyć płytki czy panele ścienne oraz stosować inne materiały wykończeniowe (np. stiuk wenecki, tapety itd.). Stosując przy jej budowie profile ościeżnicowe można umiejscowić w niej drzwi czy okna (ozdobne, stosowane wewnątrz pomieszczeń). Nie można na niej jednak powiesić mebli.

2. Ścianka działowa z drewna

Kolejnym ciekawym pomysłem – równie lekkim i prostym w wykonaniu będzie ścianka działowa z drewna. Wykorzystując zamiast profili CW i UW krawędziaki drewniane, takie ścianki można z powodzeniem wykończyć boazerią drewnianą bądź drewnianymi panelami ściennymi.

3. Ścianka działowa z pustaków czy cegieł

Ściankę działową można także wykonać z drobnowymiarowych elementów – czyli bloczków ceramicznych (np. pustak porotherm), bloczków z gazobetonu, pustaków z silikatu bądź cegły pełnej. Cegła pełna jest jednak odradzana ze względu na duży ciężar – lepszym rozwiązaniem będzie cegła kratówka lub dziurawka, ważąca mniej niż cegła tradycyjna. Ścianka działowa wykonana z cegły może stanowić efektowny wystrój wnętrza nawet bez jej specjalnego wykańczania. Wówczas należy przestrzenie między poszczególnymi cegłami zafugować zaprawą lub fugą stosowaną do układania płytek ceramicznych czy kamienia. Taka ścianka z cegieł idealnie komponuje się w sypialni z kutą, stalową ramą łóżka. Oprócz tego odpowiednie jej oświetlenie zapewnia szczególną atmosferę takiego wnętrza.

ścianka z cegiełphotoxpress.com

4. Ścianka działowa z pustaków gipsowych

Ostatnimi czasy popularnym rozwiązaniem jest pustak gipsowy – jest to materiał ekologiczny, z którego buduje się nie tylko ścianki działowe, lecz całe domy. Ścianka działowa wykonana z takich pustaków jest lekka, więc nie obciąża stropu. W pomieszczeniach, gdzie ścianka działowa może być narażona na wilgoć gipsowe pustaki pokrywa się dodatkowo preparatem zapobiegającym wchłanianiu wilgoci, a następnie można pomalować farbą silikonową.

5. Ścianka działowa z pustaków szklanych

Jeżeli wzbogaci nam to wnętrze możemy zastosować do wykonania ścianki działowej pustaki szklane. Są one bardzo efektownym wykończeniem, gdyż przepuszczają światło – np. do pomieszczeń pozbawionych okien, które chcemy wydzielić. Często są wykorzystywane do budowy ścianek działowych w łazience, jako wydzielenie np. panelu prysznicowego czy wanny. Pustaki szklane mają obecnie różne kolory i można je łączyć nawet bez zaprawy za pomocą listew drewnianych czy metalowych lub spajając je klejem.

6. Ścianka działowa z cegły syntetycznej

Ściankę przezroczystą w salonie, pełniąca dodatkowo funkcję dekoracyjną, można wykonać z cegły syntetycznej. Ścianka taka jest montowana bez zaprawy i w każdej chwili z łatwością można ją zdemontować, zmieniając wystrój wnętrza. W ściance wykonanej z cegły syntetycznej można tworzyć otwory (przypominające np. podłużne okna), które przez dodanie blatu mogą spełniać rolę półek (wnęk) na drobiazgi i dekorację. Naroża ścianki zamknięte są w specjalnej ramie, tak by nie miała ona ostrych krawędzi. Taką ściankę można podświetlić listwą LED wprowadzoną do wnętrza ścianki wykonanej w ten sposób.

I co Wy na to? Na jaki materiał się zdecydowaliście? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWykonanie instalacji odkurzacza centralnego
Następny artykułJakie panele podłogowe wybrać?

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here