Instalacja składa się z:

– gniazd ssących jednostki centralnej

– rur, które trzeba rozprowadzić po całym domu tak, aby można było z niego wygodnie korzystać

– jednostki centralnej

– wyrzutni

Krok pierwszy – planowanie instalacji

Musimy przemyśleć wszystkie warianty rozmieszczenia gniazd centralnych. Każdy kąt w domu musi być w zasięgu 9 metrowej rury odkurzacza. Prace powinniśmy zacząć od rozrysowania wstępnego projektu rozmieszczenia gniazd ssących i pomierzenia przekątnych pomieszczenia.

Rury, które łącza nam jednostkę centralną z gniazdami należy rozprowadzać w miarę możliwości po podłogą, pod sufitem w piwnicy czy garażu, w kanałach innych instalacji budynku. Trasa rur powinna biec równolegle i prostopadle do długości ścian. Należy ją tak rozplanować, aby uzyskać jak najmniejszą ilość zagięć, a te które będą konieczne, aby były jak najbardziej łagodne. Jak wskazuje logika, każde załamanie rur podwyższa opór powietrza i grozi utrudnieniami. Rury dodatkowo w środku są bardzo gładkie oraz przy dłużej prędkości zassanego powietrza zapobiegają osadzaniu się nieczystości.

Podczas montażu należy stosować się do instrukcji załączonej do odkurzacza.

Krok drugi – rozmieszczenie pionu i gniazd ssących

Pion, ewentualnie jeżeli nie ma możliwości jednego pionu musimy wykonać ich kilka, należy zlokalizować w centrum budynku.

Instalatorzy zalecają, by gniazda ssące były połączone z instalacją krótkim kolanem i dodatkowym odcinkiem poziomym bądź pionowym z instalacją.

Ma to o tyle znaczenie praktyczne, że podczas użytkowania takiej instalacji może dojść np.. do wciągnięcia długopisu lub patyczka po lodach. Aby było go łatwiej wyjąć, zablokuje się on w kolanie – po wyjęciu węża będzie go można łatwo wyjąć.

centralny odkurzacz instalacjaphotoxpress.com

Krok trzeci – montaż systemu rur zakończonych gniazdem ssącym

Rury łączymy ze sobą i przytwierdzamy za pomocą klipsów montażowych do podłoża lub ścian. Możemy szlifierką kątową wyciąć w ścianie korytarz przeznaczony na rury, by następnie móc ukryć je pod tynkiem czy płytami g-k. Poziome rury należy schować w wylewce lub w suficie podwieszanym.

Stąd konieczność rozkuwania i ingerencji w ściany sprawia, że najlepiej pomyśleć o instalacji centralnego odkurzania jeszcze na etapie budowy. W trakcie użytkowania domu wykonanie takiej instalacji może być bardziej skomplikowane i pracochłonne.

Krok czwarty – zasilanie jednostki centralnej

Jednostka centralna musi posiadać zasilanie. Najczęściej jest to prąd jednofazowy, czyli popularne 230V. W pobliżu miejsca, gzie chcemy umieścić jednostkę centralną powinniśmy przewidzieć dodatkowe gniazdko elektryczne.

Krok piąty – wykonanie wyrzutni

Rury podpinamy do jednostki centralnej i z jednostki centralnej musimy zainstalować rurę na zewnątrz budynku (tzw. wyrzutnię), którą montuje się na zewnątrz. Nie może być to rura dłuższa niż 6 metrów. Jeżeli nie ma żadnych możliwości na krótszą rurę, musimy zastosować przekrój wyższy, niż przewidziany w projekcie dołączonym do odkurzacza (tzw. specyfikacja).

Czy tego rodzaju prace zwykle zlecacie fachowcom czy wykonujecie sami? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak używać papierośnicy?
Następny artykułJaki materiał na ścianki działowe?

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here