1. Cechy materiału wykorzystanego do konstrukcji okien drewnianych i PCV:

Drewno jest jak najbardziej ekologicznym i ciepłym materiałem. Okna drewniane stanowią bez wątpienia element dekoracyjny elewacji zewnętrznej, jak i pomieszczenia wewnątrz budynku. Drewno charakteryzuje się dużą izolacyjnością cieplną, ma także właściwości poprawiające naturalną infiltrację powietrza. Niska rozszerzalność cieplna drewna jest zaletą, ma ona dość duże znaczenie w przypadku elewacji południowych, które w ciepłe upalne dni mogą osiągać bardzo wysoką temperaturę na powierzchni. Okna drewniane są sztywne, co ułatwia ich montaż i eksploatację. Ich trwałość szacowana jest nawet na 80 lat, oczywiście jeżeli są odpowiednio konserwowane i okresowo czyszczone. Istnieje możliwość naprawy np. uszkodzonych elementów skrzydła

Okna plastikowe wykonane są z PCV. Ten materiał ciężko nazwać materiałem ekologicznym. Nowe profile z PCV posiadają estetyczny wygląd i różnorodność kolorów dostępnych oklein takich okien. Jest to ich niewątpliwa zaleta. Możliwe jest np. wykonanie okna w dwóch kolorach, z zewnątrz okno jest oklejone okleiną np. mahoniową, w wewnątrz pozostaje białe. Jest to materiał, który wykazuje się dużo większą odpornością na czynniki atmosferyczne oraz działanie grzybów i pleśni. Charakteryzują się dużą szczelnością, co jest zrazem wadą i zaletą. Okna wykonane z PCV praktycznie nie wymagają konserwacji, należy tylko dbać o przesmarowanie uszczelek i okuć. Niektórzy producenci podają, iż okna PCV są niepalne, nie znaczy to, że nie są wrażliwe na działanie wysokich temperatur. Co prawda nie palą się otwartym płomieniem jak drewno, lecz bez większego trudu można je stopić.

2. Wady okien z PCV

– Wymagają większej staranności przy montażu, nie można ich osadzać zbyt sztywno, złe zaklinowanie okna PCV może doprowadzić do wykrzywienia ramy okiennej (ościeżnicy) co skutkuje nieprawidłową eksploatacją okna oraz ograniczy jego szczelność.
– Okna PCV zwłaszcza tanich producentów w kolorze białym mają tendencję do żółknięcia pod wpływem działania promieni słonecznych.
– Okna PCV są cięższe od okien drewnianych.
– Brak możliwości zmiany koloru w trakcie użytkowania budynku.
– Duża szczelność okien PCV może prowadzić do kondensacji pary wodnej wewnątrz okna, czego nie można się pozbyć. Muszą samoistnie przeschnąć.
– Brak możliwości naprawy okien PCV (poza wymianą szyby, co jest możliwe) jest utrudnieniem.

3. Wady okien drewnianych

– Podstawową wadą drewna jest konieczność ich konserwacji co kilka lat. W przypadku długich okresów gwarancji okien konserwacje musi przeprowadzić autoryzowana przez producenta okien ekipa, co prowadzi do dodatkowych kosztów przy eksploatacji.
– Jako, iż drewno nie jest materiałem jednorodnym, może się zdarzyć, że nieuczciwy producent pod warstwą lakieru może zastosować drewno z tzw. skazą, dlatego bezpieczniejszym rozwiązaniem są okna w kolorach lazurowych, które odsłaniają strukturę drewna i można w ten sposób uniknąć zakupu kota w worku.
– Prawdą jest, iż okna drewniane dobrej klasy są dużo droższe niż okna PCV o podobnych właściwościach.
– Okna drewniane są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne niż okna PCV.
– Okna drewniane prawidłowo zamontowane, czyli po wykonaniu wszelkich prac mokrych w budynku, nie mają tendencji do zmiany wymiarów, jednakowoż zdarza się, iż mimo tego że okna rozszerzają się i kurczą. Nie mamy pewności, czy materiał z którego okna zostały wykonane miał w momencie produkcji odpowiednią wilgotność i największe parametry wytrzymałości.

Jakkolwiek, wybór okien zawsze zależy przede wszystkim od gustów użytkowników i jak w większości przypadków zasobności ich portfela.

Na jakie okna się zdecydujecie? Dlaczego taki wybór?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDom pasywny energooszczędny – zalety i wady
Następny artykułJazda na rowerze stacjonarnym – efekty

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here