1. Czym są domy pasywne?

Dom pasywny zużywa ok. 75% mniej energii niż przeciętny nowy domu, który w tej chwili jest budowany w innej technologii. Zużycie energii od ogrzania m2 powierzchni domu szacuje się na poziomie 15 KWh/m2. przykładowo, nieocieplane stare budownictwo to około 200-300KWh/m2. Bierzemy tu pod uwagę stary dom suchy w środku (który nie jest zawilgocony). Zawilgocone ściany są jeszcze trudniejsze do ogrzania i pochłaniają ogromne ilości ciepła. Charakterystycznym elementem dla domu pasywnego jest bardzo gruba warstwa izolacji cieplnej, zwłaszcza ścian zewnętrznych, poddasza i podłogi na parterze. Jest ona szacowana na poziomie co najmniej 30 cm. Dodatkowo dom pasywny posiada energooszczędne okna o najwyższym współczynniku izolacyjności.

2. Cechy charakterystyczne domu pasywnego:

– Maksymalne wykorzystanie ciepła słonecznego – w tym celu prawie każdy dom pasywny projektowany jest pod konkretną lokalizację budynku na danej działce. Większość okien dom pasywny posiada od strony południowej.
– Prosta konstrukcja zewnętrzna. W domach pasywnych rezygnuje się z balkonów, loggi i innych wysuniętych elementów budynku.
– Wykorzystanie ogrodu. Nie bez znaczenia pozostaje zagospodarowanie ogrodu wokół takiego domu, czyli od strony południowej nie powinno być większych drzew i skupisk zieleni. Od strony północnej powinien posiadać tzw. zieleń izolacyjną, osłaniającą budynek.
– Materiały zastosowane do wykonania domu pasywnego są najwyższej jakości. Poza grubymi warstwami izolacji termicznej to także komplet okien o podwyższonej izolacyjności cieplnej, których współczynnik przenikania ciepła dla całego okna nie przekracza 0,8 W/m2K.
– W domach pasywnych stosuje się gruntowy wymiennik ciepła. Są to rury na głębokości dwóch metrów osadzone na terenie całego ogrodu, w których płynie powietrze o stałej temperaturze. Powietrze to jest dogrzewane. Często cały system jest wspomagany przez instalację solarną i wiele innych skomplikowanych urządzeń.

3. Zalety domu pasywnego:

– niskie zużycie energii, które sprawia, ze koszty utrzymania domu są bardzo niskie,
– dobry mikroklimat wnętrza, w domu pasywnym są dużo mniejsze różnice temperatury,
– ochrona środowiska naturalnego, wykorzystanie warunków środowiska do poprawienia funkcjonalności domu i jego ogrzania.

4. Wady domu pasywnego:

– Wadą jest cena wykonania takiego domu i materiałów izolacyjnych, które są bardzo drogie. Inwestycja jednak zwraca się po kilku latach.
– Wysokie ceny instalacji dodatkowych (wspomagających).
– Drogie okna (z reguły są one najdroższe w ofercie każdej firmy produkującej okna).
– Mały wybór estetyki takiego domu (zwarta bryła, skromne przeszklenie budynku, brzydota takiej bryły).
– Ograniczenia w planowaniu przestrzeni ogrodu, musi on być funkcjonalny, estetyka jest ograniczona.
– Cena indywidualnego projektu jest bardzo wysoka, gdyż dopasowana indywidualnie do działki i konstrukcji domu pasywnego.

Myślicie o budowie takiego domu? Co Was do niego przekonuje?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak ćwiczyć na rowerze stacjonarnym?
Następny artykułJakie okna wybrać do domu?

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here