Kalkulacja kosztów budowy tradycyjnego domu:
– stan zerowy – 12%
– stan surowy otwarty – 30%
– stan surowy zamknięty – 23%
– wykończenie – 35%

Powyższa kalkulacja może nam przybliżyć koszty budowy domu i pomoże skonstruować dobrze wyliczony, kosztorys. Decydując się na budowę domu możemy zamówić projekt razem z wyliczeniami kosztów. Jeżeli mamy fachowo przygotowany kosztorys łatwiej nam będzie negocjować z wykonawcami. Powyższa kalkulacja przedstawia tylko dane szacunkowe, które mogą ulec zmianie, z uwagi na takie czynniki jak:
– transport
– stawki za robociznę
– ceny materiałów

Dom drewniany czy murowany?
Przyjmuje się, że 1 metr kwadratowy domu z drewna kosztuje najmniej, około 10% taniej w stosunku do tego samego metrażu domu murowanego. Ponadto budowa domu drewnianego trwa cztery razy krócej niż murowanego. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, chociaż najwięcej spotkać można ich w Kanadzie, Skandynawii i USA. Obecnie, w Polsce – w związku z cenami mieszkań, wielu młodym małżeństwom, jeśli nie chcą mieszkać z rodzicami, bardziej opłaca się postawić własny dom. Drewniany jest dobrą alternatywą dla murowanego a oto inne jego zalety:
– energooszczędność
– drewno jest lepsze dla naszego zdrowia niż beton
– jest cieplejszy niż mury

Dom murowany jest dobrą inwestycją tylko kiedy:
– koszty jego budowy poniosą dwie rodziny (np. budując bliźniak dla dwóch małżeństw),
– decydują się na niego osoby, które mają oszczędności np. ze sprzedaży innych nieruchomości,
– planujemy rozbudowę już istniejącego domu.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKupno mieszkania – krok po kroku
Następny artykułPlamy z wosku – jak je usunąć?

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here