Aby zamontować parapet zewnętrzny potrzebujemy:

– poziomica
– pianka poliuretanową (do montażu parapetu plastikowego czy aluminiowego)
– zaprawa klejowa – do montażu np. parapetu z kamienia naturalnego
– taśma malarska zabezpieczającą przed porysowaniem parapetu i okna
– wkrętarka
– nóż
– ołówek
– wiertarka z funkcją kucia

  • Krok pierwszy

    Przygotowanie miejsca pracy
    Aby zamontować kamienny parapet należy najpierw usunąć stary, który wymieniamy lub od razu przygotować podłoże, gdy montujemy parapet po raz pierwszy. Parapet zewnętrzny powinien być wpuszczony 3, 5- 4 cm w ścianę, wówczas ładnie się prezentuje. Żeby to wykonać, jeżeli ościeże są już zrobione, należy zaznaczyć ołówkiem miejsce, w którym musimy podkuć ościeże. Przed przystąpieniem do kucia należy zabezpieczyć okna taśmą malarską, aby w trakcie pracy nie uszkodzić stolarki okiennej. Po zabezpieczeniu okna przystępujemy do kucia szczelin na parapet zewnętrzny.

  • Krok drugi

    Osadzenie parapetu na próbę
    Po wykuciu powstały otwór należy oczyścić, pozbyć się gruzu. Następnie musimy przymierzyć, czy parapet pasuje do przygotowanego miejsca montażu. Należy go tak osadzić, aby wchodził idealnie w miejsce w oknie przygotowane pod niego (podcięcie ościeżnicy – fabrycznie przygotowany rowek przez większość producentów okien).

  • Krok trzeci

    Montaż parapetu na zaprawie klejowej
    Parapet zewnętrzny z kamiennej płyty montujemy na zaprawie klejowej. Parapet aluminiowy lub plastikowy montujemy na piance poliuretanowej. Nie wolno przybijać parapetu do stolarki okiennej! Parapet na skutek takiego „montażu” rdzewieje, a w strukturę drewna stolarki okiennej będzie wnikać woda, niszcząc okno. W przypadku okien plastikowych również nie radzę stosować takiego rozwiązania. Po przygotowaniu zaprawy i rozlaniu jej w przygotowane pod parapet miejsce należy ułożyć parapet dokładnie w miejscu, gdzie ma zostać przytwierdzony. Zaprawy nakładamy więcej niż jest to konieczne, aby była możliwość sztywnego posadowienia parapetu. Nanosimy ją szpachelką i rozprowadzamy równomiernie.

  • Krok czwarty

    Kształtowanie spadku parapetu
    Po ułożeniu parapetu na zaprawie klejowej należy docisnąć parapet do okna i ostrożnie dobić go młotkiem gumowym. Poziomicą należy ustawić parapet idealnie w poziomie. Na szerokość parapet ustawiamy ze spadkiem na zewnątrz. Spadek powinien mieć około 3-5 mm, w zależności od szerokości parapetu. Spadek jest konieczny, aby ułatwić ściekanie wody w czasie użytkowania parapetu. Następnie tak ułożony parapet zostawiamy na 2-3 godziny, aby zaprawa pod nim stężała. Po upływie tego czasu przystępujemy do obróbki ościeży oraz miejsca pod parapetem – należy te miejsca wyrównać klejem (zabezpieczyć powstałe podczas rozkuwania dziury). Połączenie parapetu z oknem można dodatkowo doszczelnić silikonem bezbarwnym w celu większej ochrony przed wodą.

  • montowanie parapetówphotoxpress.com

    Czy tego rodzaju prace zwykle zlecacie fachowcom czy wykonujecie sami? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzyszczenie, renowacja dachu – na co zwrócić uwagę?
Następny artykułPiorunochron na domu – jak działa instalacja odgromowa?

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here