1. Kiedy dom musi mieć piorunochron?

Kiedy rzeczywiście znajduje się w miejscu narażonym na uderzenia pioruna lub jego konstrukcja stwarza takie ryzyko. Jeżeli dom jest położony na wzniesieniu czy wzgórzu znajduje się w strefie ryzyka. Ponadto przepisy nakazują montaż piorunochronu dla budynków zbudowanych z materiałów palnych – typowym przykładem jest domek z bali pokryty strzechą. Także budynki wysokie (powyżej 15 m) powinny mieć w myśl odpowiednich przepisów instalację odgromową. Poza tym dom samotnie stojący czy otoczony wysokimi drzewami na terenie wyżynnym lub całkowicie płaskim – powinien mieć taką instalację, mimo, iż przepisy nie stawiają wprost takiego wymogu.

2. Z czego składa się instalacja odgromowa?

Zależy na jaką instalacje odgromową się zdecydujemy. Instalacja odgromowa składa się z zaledwie kilku prostych elementów i nie jest skomplikowana. Podstawowe elementy piorunochronu to:

– zwody sztuczne

– zwody naturalne

– przewody odprowadzające

– tzw. uziom

Zwody sztuczne to po prostu przewody czy pręty metalowe, montowane pionowo lub poziomo w zależności od rodzaju dachu i materiału, z jakiego wykonano jego pokrycie. Przewody metalowe (zwody) powinny mieć grubość przynajmniej 6 mm i zostać wykonane ze stali nierdzewnej, ocynkowanej lub najdroższej – miedzi. Najbardziej opłacalna jest stal ocynkowana. W zależności od kształtu dachu zwody montujemy na każdej krawędzi dachu na niskich wspornikach – jest to montaż możliwy w sytuacji, gdy jest to dach płaski i dodatkowo wykonany z materiałów niepalnych. Zwody biegną nisko nad pokryciem dachowym. W przypadku dachu spadzistego pręty metalowe montujemy wzdłuż kalenicy i na krawędziach dachu równoległych do kalenicy z zastosowaniem tych samych niskich wsporników, gdy materiał pokrycia dachowego jest niepalny. Aby piorunochron był skuteczny musi osłaniać wszelkie wystające elementy dachu – kominy, anteny, wyloty wentylacyjne itp. Przez te elementy pręty stalowe musza przebiegać lub się z nimi łączyć.

Jako element instalacji odgromowej mogą zostać wykorzystane rynny, balustrady z materiałów przewodzących prąd. Niekiedy nawet pokrycie dachu może pełnić rolę zwodu – mowa tu o pokryciu z blachy.

Następnym elementem są przewody odprowadzające łączące właśnie zwody (obojętne czy sztuczne czy naturalne) z uziomem. Przewody te są również stalowym drutem o grubości 6 mm. Przewody odprowadzające powinny być dwa umieszczone w dwóch narożach budynku po przeciwnych stronach bryły budynku. Można je ukryć pod styropianem, jeżeli ściany domu są wykonane z materiałów niepalnych i następnie elewację pokryć np. tynkiem.

Ostatnim elementem jest uziom – czyli element odpowiedzialny za sprowadzenie energii pioruna w grunt wokół domu. Uziom wykonywany jest z metalu umieszczonego w ziemi w odległości np. 1 m od linii ścian fundamentowych. Uziomem może być żelbetowe pręty w ziemi czy zakupiona specjalnie taśma metalowa zakopana na głębokości co najmniej 60 cm pod poziomem gruntu wokół całego budynku, w odległości 1 metra od fundamentów – tworząca opaskę ochronną wokół domu.

3. Czy istnieje tylko jeden model instalacji?

Oczywiście, że nie. Istnieją różne systemy instalacji odgromowej, jednak każdy bazuje na tych podstawowych elementach. Są to tak zwane systemy aktywne, bazujące na konstrukcji masztu odgromowego. Maszty wolnostojące służą do ochrony np. supermarketów zaś piorunochron aktywny dla domów – mają one za zadanie ściągać pioruny uderzające w najbliższej okolicy obiektu chronionego. Oprócz charakterystycznego masztu – pozostałe elementy instalacji są identyczne.

Macie piorunochron? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMontaż parapetów zewnętrznych krok po kroku
Następny artykułUzdatnianie wody z własnego ujęcia – informacje

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here