Choroby Miażdżyca - objawy

Miażdżyca – objawy

-

Choroba ta jest bardzo niebezpieczna ze względu na poważne powikłania, do których należą m. in. zawał mięśnia sercowego, niedokrwienie kończyn, które w drastycznych przypadkach mogą doprowadzić do amputacji, udar mózu, tętniak, zawał nerki.

Początkowo choroba nie daje żadnych objawów. Z czasem, gdy ściany naczyń są już stwardniałe, a ich światło jest coraz mniejsze, możemy zauważyć, że wysiłek fizyczny sprawia nam trudność. W przypadku, gdy miażdżyca dotyka naczyń wieńcowych, czujemy ból w klatce piersiowej, pojawia się arytmia. Jeżeli natomiast zajdą zmiany w obrębie naczyń nerek, może dojść do ich niewydolności. Przy zmniejszeniu światła naczyć kończyn dolnych, mogą wystąpić obrzęki, owrzodzenia, ból. Może to spowodować chromanie przystankowe- dana osoba musi co kawałek stanąć i odpocząć, ze względu na towarzyszący, bardzo nasilony ból. W przypadku wystąpienia zmian miażdżycowych w tętnicach szyjnych, dochodzi do zarotów głowy, zaburzenia widzenia czy utraty przytomności.

Nasilenie tych objawów jest bardzo różne. W przypadku małych zmian w naczyniach nie będziemy odczuwać żadnych dolegliwości. Z tego powodu należy wykonywać badania okresowe, badać poziom poszczególnych frakcji lipoprotein, cholesterolu i triglicerydów we krwi. Te wartości wskażą nam, czy jesteśmy narażeni na odkładanie się szkodliwych frakcji cholesterolu i innych tłuszczy w ścianach naczyń.

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć czy w ścianach naczyń krwionośnych tworzą się blaszki miażdżycowe, ale przez odpowiednie zachowania możemy zmniejszyć prawdopodobieństwo ich powstawania. Do zachowań takich należy ograniczenie spożycia alkoholu, rzucenie palenia, wprowadzenie do swojej diety warzyw, owoców, zmniejszyć ilość spożywanych tłuszczy oraz zacząć uprawiać sport. Chodzi tutaj o zwiększenie swojej aktywności fizycznej poprzez bieganie, spacery, jazdę na rowerze, a nie wyczynowe uprawianie sportu.

Podejrzewacie u siebie miażdżycę? Jakie objawy Was niepokoją? Dajcie znać.

Poprzedni artykułLamblioza u dzieci – objawy
Następny artykułNiedowaga – przyczyny
Magdalena Solarz

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co warto zobaczyć w Warszawie?

Jedni ją kochają, inni nienawidzą – choć stolica Polski nie każdemu przypadnie do gustu, z pewnością nie można pozostać wobec niej obojętnym. Żeby więc wyrobić sobie zdanie o Warszawie, trzeba się do niej po prostu udać. Bogata historia miasta, jego nowoczesna architektura, wspaniałe zabytki, siedziby władz państwowych, ciekawa mieszanka zachodniej i wschodniej kultury, tętniąca życiem metropolia – w stolicy Polski każdy znajdzie coś dla siebie.

Jak przechowywać przyprawy?

Ludzie, w tym ja, uwielbiają jedzenie o różnorodnym smaku i zapachu. Taki efekt można uzyskać dzięki dodaniu do jedzenia różnorodnych przypraw. Przyprawy roślinne używane w kuchni to różne części anatomiczne roślin, które nie mają żadnej wartości odżywczej, ale posiadają specyficzne walory sensoryczne i mają wpływ na procesy trawienne.

Zobacz też

Wakacje z dzieckiem – agroturystyka

Jednym z wielu miejsc przyjaznych dzieciom oraz świetnym pomysłem na spędzanie rodzinnych wakacji jest gospodarstwo agroturystyczne. Do wyboru jest ich całe mnóstwo. Niektóre rodziny kierują się położeniem gospodarstwa na mapie, inne - proponowaną ofertą. Wbrew pozorom z takiego urlopu skorzystać mogą nie tylko dzieci, ale też dorośli. Również dla nich przygotowywane są liczne atrakcje.

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Może Cię zainteresuje: