Choroby Miażdżyca - objawy

Miażdżyca – objawy

-

Choroba ta jest bardzo niebezpieczna ze względu na poważne powikłania, do których należą m. in. zawał mięśnia sercowego, niedokrwienie kończyn, które w drastycznych przypadkach mogą doprowadzić do amputacji, udar mózu, tętniak, zawał nerki.

Początkowo choroba nie daje żadnych objawów. Z czasem, gdy ściany naczyń są już stwardniałe, a ich światło jest coraz mniejsze, możemy zauważyć, że wysiłek fizyczny sprawia nam trudność. W przypadku, gdy miażdżyca dotyka naczyń wieńcowych, czujemy ból w klatce piersiowej, pojawia się arytmia. Jeżeli natomiast zajdą zmiany w obrębie naczyń nerek, może dojść do ich niewydolności. Przy zmniejszeniu światła naczyć kończyn dolnych, mogą wystąpić obrzęki, owrzodzenia, ból. Może to spowodować chromanie przystankowe- dana osoba musi co kawałek stanąć i odpocząć, ze względu na towarzyszący, bardzo nasilony ból. W przypadku wystąpienia zmian miażdżycowych w tętnicach szyjnych, dochodzi do zarotów głowy, zaburzenia widzenia czy utraty przytomności.

Nasilenie tych objawów jest bardzo różne. W przypadku małych zmian w naczyniach nie będziemy odczuwać żadnych dolegliwości. Z tego powodu należy wykonywać badania okresowe, badać poziom poszczególnych frakcji lipoprotein, cholesterolu i triglicerydów we krwi. Te wartości wskażą nam, czy jesteśmy narażeni na odkładanie się szkodliwych frakcji cholesterolu i innych tłuszczy w ścianach naczyń.

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć czy w ścianach naczyń krwionośnych tworzą się blaszki miażdżycowe, ale przez odpowiednie zachowania możemy zmniejszyć prawdopodobieństwo ich powstawania. Do zachowań takich należy ograniczenie spożycia alkoholu, rzucenie palenia, wprowadzenie do swojej diety warzyw, owoców, zmniejszyć ilość spożywanych tłuszczy oraz zacząć uprawiać sport. Chodzi tutaj o zwiększenie swojej aktywności fizycznej poprzez bieganie, spacery, jazdę na rowerze, a nie wyczynowe uprawianie sportu.

Podejrzewacie u siebie miażdżycę? Jakie objawy Was niepokoją? Dajcie znać.

Poprzedni artykułLamblioza u dzieci – objawy
Następny artykułNiedowaga – przyczyny
Magdalena Solarz

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Playstation 5 z napędem i w wersji digital. Sprawdź, którą wersję wybrać!

Konsola PlayStation 5 to marzenie niejednego gracza. Niestety od...

Pierwsza miłość dziecka

W końcu przyjdzie taki czas na naszą pociechę, że dopadnie go strzała Amora i poczuje zafascynowanie koleżanką lub kolegą z piaskownicy. Jest to zupełnie niewinne uczucie, dlatego rodzice nie powinni się martwić i podejmować prób odizolowania malca od sympatii, gdyż ich bliskość nie ma podtekstu seksualnego, to po prostu bliska więź między maluchami.

Zobacz też

Jak zrobić makijaż „przydymione oko”?

„Smoky eye” czy inaczej „przydymione oko” nie jest trendem nowym, choć bardzo obecnie popularnym. Aktorka, która go rozsławiła, to gwiazda francuskiego kina lat 60., czyli Brigitte Bardot. Jest to niezwykle prosty sposób na uzyskanie wyglądu prawdziwie uwodzicielskiej femme-fatale albo ciągle modnego, niegrzecznego, rockowego looku.

Liofilizowane owoce i warzywa – dawka witamin przez cały rok

Z pewnością każdy z nas uwielbia spożywać świeże owoce. Dostarczenie naszemu organizmowi bomby witaminowej niezwykle skutecznie wzmacnia. Niestety, sezon...

Jak udekorować domek ogrodowy, gdy ma się ograniczony budżet?

Każdy z nas marzy o tym, aby jego miejsce odpoczynku było wygodne i przytulne. Jednak równie ważne jest to,...

Może Cię zainteresuje: