Choroby Zapalenie ścięgna Achillesa - leczenie

Zapalenie ścięgna Achillesa – leczenie

-

W naszej kulturze używa się często określenia „pięta Achillesa”, a mówiąc tak, zwracamy uwagę na czy eksponujemy czyjś słaby punkt. Warto zatem zastanowić się, czyją piętą Achillesową jest zapalenie ścięgna Achillesa?

Schorzenie to najczęściej rozpoznaje się u dwóch grup osób. Pierwszą z nich są osoby, które nie są przyzwyczajone do wykonywania dużego wysiłku fizycznego, prowadzą bierny tryb życia i nagle decydują się na duży wysiłek. Takie działanie jest bardzo nierozsądne. Jeśli ktoś zaczyna ćwiczyć, powinien zawsze zaczynać od rozgrzewki. Nauczyciele w szkole mieli rację, że zwykle prowadzili na początku zajęć wychowania fizycznego rozgrzewki. Kolejna rada dotyczy intensywności treningu. Czas ćwiczeń powinien być stopniowo zwiększany, również zwiększanie dotyczy nasilenia i intensywności samych ćwiczeń.

Druga grupa osób, które cierpią na zapalenie ścięgna Achillesa, to sportowcy, a wśród nich prym wiodą biegacze. Chociaż są oni wytrenowani i przyzwyczajeni do dużego wysiłku fizycznego, to nie chroni ich to przed kontuzjami. Zbyt obciążający trening, bieganie pod górę, niewłaściwy dobór obuwia czy nieodpowiednia nawierzchnia to główne czynniki predysponujące do zapalenia ścięgna Achillesa. Ze względu na to wszystko, warto zawsze zaczynać trening od rozgrzewki, planować go starannie, systematycznie i stopniowo. Pomocne są także wykonywane przed i po wysiłku ćwiczenia rozciągające.

Zapalenie ścięgna Achillesa może mieć charakter ostry i przewlekły. Dużo częściej spotka się ostre zapalenie. Pacjenci odczuwają silny ból, zwłaszcza przy próbie stawania na palcach, taki ruch jest w zasadzie u nich niemożliwy z powodu dolegliwości bólowych. Również nie mogą sprawnie chodzić, gdyż w momencie napinania ścięgna pojawiają się silne bóle. Czasami w miejscu, w którym przebiega ścięgno, widoczny jest wyraźny obrzęk oraz możliwe jest pojawienie się innych cech stanu zapalnego zaczerwienienia, ocieplenia tego miejsca. Zapalenie przewlekłe może wynikać z niewłaściwego leczenia ostrego stanu zapalnego.

Co przynosi pacjentom ulgę?

Oczywiście  osoba z takimi dolegliwościami powinna zaprzestać wykonywania obciążających ćwiczeń i podejmowania wysiłku fizycznego. Ból i objawy stanu zapalnego uśmierzać mogą okłady, do których wykorzystuje się kostki lodu. Noga, w której toczy się proces chorobowy, powinna być unieruchomiona. Czasem w tym celu robi się opatrunek z bandaża elastycznego, ale niekiedy konieczne jest nawet założenie gipsu. Warto zaopatrzyć się w specjalne wkładki, które umieszcza się pod piętą. Umożliwiają one odciążenie ścięgna Achillesa. W późniejszym okresie zaleca się także poddanie się rehabilitacji, aby zminimalizować ryzyko nawrotów kontuzji.

Mieliście kiedyś problemy ze ścięgnem Achillesa? Jak sobie poradziliście? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Duszony fenkuł – przepis

Fenkuł jest mało popularnym warzywem, choć nie ma zapewne takiej mamy, która nie znałaby koperku włoskiego, parzonego niemowlętom na kolkę. Zielone listki używane są jako zioło, a spłaszczone nasady liści, tworzące cebulę, można piec, grillować, dusić i gotować.

Kutia – przepis

Kutia jest typowym daniem wigilijnym. Niestety, coraz bardziej zapominanym. W niewielu domach nadal przygotowuje się kutię, która z tradycyjnej potrawy staje się kulinarną ciekawostką.

Zobacz też

Referencje od pracodawcy

Czy warto prosić o referencje od poprzednich pracodawców? Z obserwacji prowadzonych przez specjalistów HR wynika, iż jedynie co 10 proces rekrutacyjny zawiera w sobie punkt sprawdzenia referencji pracownika. Dlaczego ta metoda pozwalająca na pozór w prosty sposób uzyskać opinie o pracowniku jest tak rzadko wykorzystywana?

Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka? 5 rad

Przygotowania do nowego sezonu narciarskiego czas zacząć. Dzieci uwielbiają zabawę na stoku i szybko nabywają nowych umiejętności. Jednym z...

Jak udekorować swój dom na Święta? 5 pomysłów

Z całą pewnością różnego rodzaju dekoracje są jednym z najważniejszych elementów odpowiedzialnych za tworzenie świątecznej atmosfery w każdym domu...

Może Cię zainteresuje: