U dziecka może pojawić się wiele symptomów sugerujących uczulenie.

  • Krok pierwszy

    Najczęściej mamy do czynienia z dolegliwościami pochodzącymi ze strony małego brzuszka: kolką jelitową, ostrą lub przedłużającą się biegunką lub wręcz przeciwnie – zaparciami, bolesnymi kolkami, ulewaniem i wymiotami.

  • Krok drugi

    Druga grupa niepokojących oznak związana jest z reakcjami skórnymi. Zachodzące zmiany nabierają bardzo często charakteru atopowego zapalenia skóry, powodując tzw. wyprysk atopowy w postaci swędzących krostek i suchej skóry. Pojawiają się one zazwyczaj w określonych miejscach: policzkach, płatkach uszu, zgięcia w łokciach i kolanach. Najbardziej dokuczliwą cechą krostek jest silny świąd. Uczulenie może wywoływać również pokrzywkę.

  • Krok trzeci

    Następnym obszarem dotknięty zwykle objawami alergii jest szeroko rozumiany układ oddechowy, nos i uszy. Jak w tym przypadku wygląda reakcja alergiczna na mleko? Malucha męczy utrzymujący się nieżyt nosa, sapka, przewlekły kaszel, nawracające zapalenia oskrzeli i płuc oraz ucha.

  • Krok czwarty

    U dzieci zauważyć możemy ponadto osłabiony apetyt, a nawet jego brak, ze szczególną niechęcią do spożywania produktów mlecznych.

  • Krok piąty

    Najbardziej niebezpieczną, oby jak najrzadziej spotykaną, jest tzw. reakcja wstrząsowa. Reakcja jest nagła, pojawia się już w trakcie przyjmowania posiłku mlecznego lub krótko po nim. Sytuacja jest niezwykle niebezpieczna, zagrażająca życiu z uwagi na zaburzaną pracę układu krążenia oraz oddechowego. Do wstrząsu może dojść również w wyniku nagłego przejścia na karmienie mleko krowim.

  • Niezmiernie ważne jest podejmowane leczenie. Efekty mogą być bardzo dobre. Za najlepszą profilaktykę przyjmuje się wyłączne karmienie piersią przez pierwszych sześć miesięcy życia maluszka. Matczyne mleko zawiera niemalże dwa razy mniej białka niż w przypadku mleka krowiego. Oczywiście nawet u dziecka karmionego piersią dość często występują reakcje alergiczne. Są one sygnałem, że alergen przenika z mleka mamy. Kobieta musi wtedy przeanalizować swój jadłospis. Zazwyczaj niezbędne jest rozpoczęcie diety eliminacyjnej, wykluczającej z menu produkty nabiałowe (mleko i jego przetwory, mięso wołowe i cielęce).

    Podejrzewacie alergię na mleko u swojego dziecka? Jakie objawy Was niepokoją? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułŻeglarstwo – rodzaje, zasady
Następny artykułDlaczego dziecko ulewa pokarm?

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here