Sport Żeglarstwo - rodzaje, zasady

Żeglarstwo – rodzaje, zasady

-

Rodzaje żeglarstwa

Do najpopularniejszych odmian wodnych żeglarstwa należy pływanie na żaglówkach, jachtach i żaglowcach. Do tej grupy sportów zaliczymy również windsurfing (pływanie na desce z przyczepionym do niej żaglem) oraz kiteboarding (do deski przymocowany jest specjalny rodzaj latawca). Do żeglarstwa zaliczymy również rekreacyjne i sportowe pływanie na jachtach (jachting).

Akwen wodny nie jest jednak niezbędny do uprawiania żeglarstwa. A przynajmniej nie tylko jego stan ciekły. Istnieje odmiana żeglarstwa praktykowanego na zamarzniętych akwenach – żeglarstwo lodowe (w tym przypadku pływamy na bojerach). Można spotkać się również z lądową odmianą żeglarstwa, gdzie poruszanie się opiera się na różnych eksperymentalnych pojazdów kołowych napędzanych żaglami, które ogólnie nazywa się żaglowozami.

żeglarstwoFot. sxc.hu

Zasady żeglarstwa sportowego

Zawody żeglarskie określamy mianem regat. Może być to pojedynczy wyścig, ale częściej można spotkać się z rywalizacją wieloetapową, w których ostateczna punktacja jest przyznawana według ustalanych reguł, biorąc pod uwagę wynik każdego etapu. O wyniku końcowym może decydować kolejność przekraczania mety, na większości zawodów stosuje się jednak system przeliczeniowy, w którym bierze się pod uwagę szereg zasad uwzględniających parametry jachtów, żaglówek czy żaglowców, które pozwalają na wyznaczenie wyników w sposób najbardziej z możliwych.

Zawody mogą być organizowane na zasadzie meczu – wówczas pod nadzorem sędziów rywalizują ze sobą dwie jednostki, kiedy na trasie wyścigu ustawia się kilka lub kilkanaście zespołów złożonych z co najmniej dwóch jednostek mamy do czynienia z regatami zespołowymi. Floty z kolei to grupy jednostek pływających.

Wreszcie może wyróżnić podział zawodów ze względu na miejsce ich rozgrywania. Może być to wyścig po trasie przybrzeżnej wyznaczonej przez boje, które łódź powinna okrążyć w określonej kolejności i kierunku. Wyścigi morskie odbywają się po trasie wyznaczonej przez znaki nawigacyjne lub wyspy. Dla najodważniejszych i najbardziej wytrwałych żeglarzy organizowane są regaty na oceanie, a nawet wyścigi dookoła globu.

Podoba Wam się żeglarstwo? Dlaczego? A może sami żeglujecie? Dajcie znać!

Emilia Klima

Emilia Klima - absolwentka socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, pasjonatka sportu i pisania nie tylko o sporcie. Od 2008 roku współpracuje z działem sport-rozrywka serwisu gazeta.pl, w międzyczasie pisywała do innych portali internetowych zajmujących się tematyką sportową. Miłośniczka pływania i jazdy na rowerze.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jako posiadaczka (do niedawna) rodzeństwa płci męskiej wyłącznie, nie miałam innego wyjścia jak śledzić wydarzenia sportowe, odkąd tylko byłam we właściwym wieku do zrozumienia tego, co się dzieje w telewizorze. Myślę, że nie będzie wiele przesady w stwierdzeniu, że bardziej niż na wieczorynce wychowałam się na wieczorach z Ligą Mistrzów. Gdzieś w międzyczasie moje zainteresowanie futbolem osłabło najpierw na rzecz siatkówki, a później Formuły 1, nadal jednak sport stanowi ważny element mojego życia.

Nie inaczej jest z jego czynnym uprawianiem. Staram się, by aktywność fizyczna była dla mnie przede wszystkim źródłem przyjemności, dlatego trzymam się z dala od tych sportów, których zwyczajnie nie lubię. Gustuje szczególnie w pływaniu, dyscyplinie pozwalającej rozwijać równomiernie niemal wszystkie partie mięśniowe, przy okazji spalić sporo kalorii z wysiłkiem odczuwalnym dopiero po wyjściu z wody. Przy sprzyjającej pogodzie nie wzgardzę rowerem lub rolkami, lubię się również od czasu do czasu porządnie rozciągnąć. (W czasach swojej największej elastyczności potrafiłam nawet zrobić szpagat, ha!).

Co robię kiedy nie oglądam sportu lub go nie uprawiam? Piszę. To czym, się zajmuję pozwala mnie zatem na połączenie dwóch największych pasji. Kiedy nie oddaję się żadnej z nich, w wolnym czasie oglądam amerykańskie seriale lub europejskie filmy, a kiedy wyłączą mi prąd, czytam książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zmniejszyć większą ilość zdjęć?

Aby zmienić wielkość większej ilości zdjęć, warto użyć programu Microsoft Picture Manager zainstalowanego w większości systemów Microsoft Windows.

Diablo – jak pomnażać pieniądze?

Istnieje bardzo prosty sposób na szybkie pomnażanie pieniędzy w Diablo. Przeczytaj, jak to zrobić.

Zobacz też

Odzież dla niemowląt. Jak nie popaść w szał zakupów?

Zakup wyprawki niemowlęcej to nie lada wyzwanie dla każdego...

3 kardigany, które Ci się przydadzą

Kardigan jest rozpinanym swetrem, który od wielu lat jest jednym z podstawowych elementów damskiej garderoby. Najlepiej zaopatrzyć się w...

Obozy młodzieżowe dla wszystkich fanów piłki nożnej

Bierzesz sobie do serca prośby Twojego syna? A Twoje dziecko od dawna prosi o to, by mogło jechać na...

Może Cię zainteresuje: