Natomiast skrobiawica wtórna jest następstwem występujacego stanu zapalnego. Może się pojawić w przypadku zachorowania na gruźlicę, reumatoidalne zapalenie stawów.

W warunkach fizjologicznych produkowane w szpiku kostnym przeciwciała chronią organizm przed licznymi infekcjami. Po spełnieniu swojej roli, ulegają „recycklingowi” i wykorzystywane są ponownie. W przypadku amyloidozy, przeciwciała, które są odkladane w organizmie. Nie moga być one wykorzystane po raz kolejny.

Bardzo trudno rozpoznać tę chorobe w jej poczatkowym stadium ze wzgledu na niezauważalne jej objawy lub ich brak. Objawy te zależą od miejsca, którego dotyka ta choroba.

Do objawów towarzyszacych tej chorobie należa:

– Ogólne osłabienie organizmu

– Spadek masy ciala

– Parestezje

– Obrzęk kostek, podudzi

– Bóle, zawroty głowy

– Duszność, przemęczenie

– Zaburzenia przewodu pokarmowego – biegunki lub zaparcia

– Powiększenie wątroby lub śledziony

– Białkomocz

– Powiększenie języka

– Arytmia

– Krwawe podbiegnięcia, występujące głównie wokół oczu

– Uczucie sytości po zjedzeniu niewielkiej ilości pokarmu

– Problemy z połykaniem

Zetknęliście się kiedyś z amyloidozą? Może ktoś z Wasze rodziny na nią chorował? Podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLeniwe oko – leczenie
Następny artykułLamblioza u dzieci – objawy

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here