Po tym czasie migdałek zmniejsza swoje wymiary, a średnio u 18-letniej osoby obserwuje się jego postać zanikową. Niemniej jednak, jeśli dziecko oddycha przez usta, mówi bezdźwięcznie – jakby „przez nos” – często występują u niego zakażenia gardła, przez dłuższy okres czasu występuje u niego katar, można podejrzewać, iż przyczyna tych objawów tkwi w przeroście migdałka gardłowego.

Taki młody pacjent powinien być zawsze zbadany przez laryngologa. Zadaniem lekarza jest określenie wielkości danego migdałka poprzez wykonanie tzw. rynoskopii. Trzeba zawsze zobiektywizować objawy pacjenta, a także sprawdzić, czy nie odnotowuje się u niego zaburzeń słuchu. W przypadku przerostu migdałka gardłowego samo jego stwierdzenie nie jest wskazaniem do leczenia operacyjnego. Interwencję taką podejmuje się, jeśli ustali się przyczynę wywołującą jego przerost, podejmie się odpowiednie leczenie zachowawcze, a mimo to nie uzyskuje się dobrych rezultatów.

Pamiętać należy o tym, że migdałki pełnią istotną rolę w organizmie człowieka, dlatego należy bardzo dokładnie przeanalizować wszystkie zalety i wady takiego postępowania, zwłaszcza u dzieci małych, które nie ukończyły 3 lat.

Migdałki podniebienne

W sposób operacyjny usuwa się również migdałki podniebienne. Jest to jedna z możliwości leczenia przewlekłego zapalenia migdałków podniebiennych. O takiej patologii świadczyć mogą takie objawy jak: powtarzające się anginy, bóle gardła, wydobywający się nieświeży zapach z ust. Ponadto dany pacjent czuje się zmęczony, może mieć podwyższoną temperaturę ciała i obniżony apetyt. Również w tym przypadku konieczna jest konsultacja i leczenie prowadzone przez specjalistę laryngologa. Niestety często zdarza się tak, że leczenie zachowawcze nie przynosi poprawy. Wówczas należy rozważyć wycięcie migdałków.

Bezdyskusyjna jest konieczność przeprowadzenia takiego zabiegu w sytuacjach, gdy obserwuje się krwotok z migdałka, kiedy powstanie ropień okołomigdałkowy, lekarz przypuszcza i podejrzewa, iż ma miejsce proces nowotworowy oraz gdy u dziecka obserwuje się zaburzenia snu lub zespół bezdechów podczas snu. Oprócz tych niecierpiących zwłoki stanów, utworzono całą listę wskazań względnych. Należą do nich: występujące kilka razy do roku anginy, utrzymywanie się symptomów chorobowych przez pół roku, zaburzenia mowy lub trudności w połykaniu.

Jak do każdego zabiegu operacyjnego, tak i do usunięcia migdałków istnieją przeciwwskazania. Za najważniejsze uważa się wady wrodzone w obrębie podniebienia, takie jak: rozszczep podniebienia, krótkie podniebienie, wady języczka. Czasem poważne zaburzenia w obrębie układu krzepnięcia także dyskwalifikują pacjenta. Mimo wielu podjętych prób i nowych metod operacyjnych przy użyciu lasera, ultradźwięków, koagulacji, nadal zalecana jest operacja klasyczna. Wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym.

Czy Wy albo Wasze dziecko mieliście usuwane migdałki? Zauważyliście mniejszą ilość infekcji niż wcześniej? Podzielcie się swoimi obserwacjami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKiedy operuje się hemoroidy?
Następny artykułDializa nerek – co to jest, kiedy się ją stosuje?

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here