Jedną grupę chorych stanowią osoby z ostrą niewydolnością nerek, u których obserwuje się przewodnienie, zaburzenia neurologiczne wskazujące na rozwijającą się encefalopatię, zapalenie osierdzia w przebiegu mocznicy czy skazę krwotoczną. Do wskazań do dializy zalicza się również wykładniki laboratoryjne, takie jak: podwyższone stężenie mocznika powyżej 200mg/dl, stężenie kreatyniny powyżej 10 mg/dl, stężenie potasu powyżej 6,5 mmol/l oraz obniżone pH krwi i zbyt wysokie lub zbyt niskie stężenie sodu. Dializa jest również metodą leczniczą stosowaną u chorych w ostatnim stadium przewlekłej choroby nerek oraz w przypadku niektórych zatruć.

Hemodializoterapia

Istnieją dwie powszechnie stosowane metody, dzięki którym zastępowana jest praca nerek. Są to hemodializoterapia i dializa otrzewnowa. Pierwszą z nich wykorzystuje się u większości pacjentów, którzy wymagają dializ. Pacjenci zgłaszają się na dializy co 2-3 dni. Procedura trwa około 4 godziny. Aby hemodializa mogła być przeprowadzona, chory musi mieć wytworzoną przetokę tętniczo-żylną ze swoich naczyń lub założony cewnik do hemodializ. W skład urządzeń wymaganych do prowadzenia leczenia metodą hemodializy wchodzą sztuczna nerka, dreny, płyn dializacyjny.

Zadaniem sztucznej nerki jest oczyszczenie krwi chorego z toksyn, które się w niej znajdują, a powstały, ponieważ nerki nie spełniają swojej funkcji. Dzięki hemodializie usuwana jest także nadmierna ilość wody z organizmu. Należy pamiętać, że nie u każdego pacjenta można stosować hemodializę, przeciwwskazana jest ona np. u osób z chorobą nowotworową.

Pomimo że hemodializa wpływa korzystnie na długość życia chorego i jego jakość, warto zdawać sobie sprawę, że nie spełnia ona wszystkich funkcji nerki. W związku z tym chorzy dializowani z powodu przewlekłej niewydolności nerek są wpisani do rejestru i oczekują na przeszczep nerki.

Dializa otrzewnowa

Druga metoda leczenia nerkozastępczego to dializa otrzewnowa. Wykorzystuje się tutaj błonę otrzewnową, która ma spełniać funkcję błony dializacyjnej znajdującej się w aparacie do dializ. Aby przeprowadzać dializę taką techniką, wymagane jest założenie specjalnego cewnika otrzewnowego. Istnieją dwie opcje wykorzystujące tą technikę – przerywana i ciągła.

Niewątpliwą zaletą dializy otrzewnowej jest możliwość wykonywania jej w domu pacjenta przez niego samego przy pomocy bliskich, po uprzedniej edukacji. Niestety istnieje wiele przeciwwskazań, które uniemożliwiają jej przeprowadzanie. Ponadto zdarzają się dość często powikłania w postaci procesów zapalnych, zakażenia cewnika, zapalenia otrzewnej oraz innych, niezwiązanych z zapaleniem, powikłań.

Jak radzicie sobie z koniecznością bycia dializowanym? Podzielcie się swoimi historiami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKiedy usuwać migdałki, migdałek gardłowy?
Następny artykułDieta w chorobach nerek

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here