Łuszczyca jest chorobą niezaraźliwą ale przewlekłą i cechują ją charakterystyczne zmiany skórne. Są nimi czerwonobrunatne lub lekko zaróżowione plamki pojawiające się na skórze, tylko nieznacznie wypukłe, pokryte srebrzystą lub srebrzystoszarą, nawarstwiającą się przesuszoną skórą, tzw. łuską. Zmiany te najczęściej pojawiają się na łokciach, kolanach, w okolicach kości krzyżowej, pośladków, na dłoniach, stopach oraz skórze głowy porośniętej włosami. Choroba powstaje w wyniku nieprawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego.

Cechą charakterystyczną dla łuszczycy są również zmiany płytki paznokciowej. Pojawiają się na nich zagłębienia, bruzdy o różnych kształcie, głębokości i rozmiarze, paznokcie ulegają rogowaceniu, powstają pod nimi żółte plamy, które sprawiają wrażenie jakby paznokieć był wyższy od innych. Towarzyszy temu pękająca płytka paznokciowa. Staje się ona przy tym zdecydowanie grubsza i matowieje.

Do najczęstszych przyczyn łuszczycy zalicza się kilka grup czynników. Choroba wywoływana jest bardzo często przez infekcje bakteryjne i wirusowe oraz spowodowane drożdżakami. Dlatego też przy pojawieniu się jakiegokolwiek stanu zapalnego lub infekcji organizmu konieczne jest jej szybkie zdiagnozowanie i leczenie, aby nie dopuścić do rozwoju łuszczycy. Należy również kontrolować wtedy powstałe już zmiany skórne o charakterze łuszczycowym. Ponadto łuszczycę powodują również długotrwałe podrażnienia skóry oraz jej uszkodzenia, takie jak zadrapania, rany, blizny, oparzenia, ucisk od noszonej biżuterii lub zegarków, oraz zbyt częste spożywanie alkoholu i przyjmowanie niektórych leków, takich jak np. leki na depresję, hormony oraz odstawienie lub zmniejszenie dawki kortykosteroidów. Jednak najczęstszą przyczyną choroby jest stres lub wywołujący go silny uraz psychiczny.

Choć nie ma na to naukowych dowodów, istnieje przekonanie, że łuszczyca jest chorobą o podłożu genetycznym. I choć nie zostało to klinicznie stwierdzone, istnieją przesłanki, że łuszczyca częściej występują u osób mających problemy z nadwagą i ustępuje ona przy powrocie chorującego na nią człowieka do prawidłowej wagi. Potwierdzone jest natomiast, że łuszczyca zdecydowanie częściej występuje o osób, które na co dzień narażone są na silny, przewlekły stres i to on w dużej mierze jest przyczyną choroby. Potwierdza to fakt, że przy wyjeździe na urlop i chwili odpoczynku czy relaksu objawy chorobowe najczęściej łagodnieją, a choroba nieco ustępuje.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak wyleczyć lęk wysokości?
Następny artykułJak segregować śmieci?

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here