Współcześnie lęki stanowią najczęściej występujące w społeczeństwie schorzenia ludzkiej psychiki. Stosuje się w ich leczeniu zarówno farmakoterapię, jeżeli mamy do czynienia z silnymi objawami lęku wywołującymi napady panicznego strachu. W pozostałych przypadkach skuteczna jest stosowana z powodzeniem psychoterapia i tzw. odczulanie na lęk pomagające zmniejszyć jego odczuwanie, a czasami nawet zupełnie go usunąć.

Początków lęku wysokości specjaliści i lekarze doszukują się już w dzieciństwie. Niektórzy z nich uważają, że wynika on ze zbyt częstego podnoszenia dziecka wysoko na ręce lub sadzanie go w wysokich jak na dziecko krzesełkach skąd maluch zdaniem rodziców ma doskonały widok na wszystkich, a tymczasem może on nabawić się lęków, które dadzą o sobie znać dopiero w dorosłym życiu. Ponadto zdaniem lekarzy o nasileniu lęku decyduje również zażywanie narkotyków, środków halucynogennych, nadużywanie leków nasennych czy nadmierne spożycie alkoholu.

Leczenie lęku wysokości, podobnie jak innych fobii, polega głównie na psychoterapii. W niektórych przypadkach wystarczy zaledwie kilka sesji z psychologiem lub terapeutą, jednak zdarzają się również pacjenci o tak silnie zakorzenionym w psychice lęku, że terapia musi trwać dłużej. Przy czym najczęściej stosowaną przez psychoterapeutów metodą na walkę z lękiem wysokości jest terapia behawioralna skupiająca się na odczulaniu. Polega ona na bezpośredniej walce z lękiem, a w tym przypadku z obawą przed znalezieniem się na wysokości. Dlatego w czasie spotkań z terapeutą pacjent jedynie dowiaduje się jakie działania musi podjąć, co w praktyce pomoże mu zwalczyć lęk, a uzyskane informacje musi on wykorzystać samodzielnie w codziennym życiu. W tej sytuacji zalecane jest stopniowe oswajanie się z wysokością, systematyczne zwiększanie wysokości, np. poprzez wychodzenie na drabinę, za każdym razem o jeden szczebel wyżej. W sytuacji gdy w czasie ćwiczenia pojawia się lęk, chory powinien pomyśleć o czymś miłym, skojarzyć każde udane wyjście na drabinę z przydzieloną sobie samodzielnie nagrodą, aby mieć motywację. Ważne jest, aby przy nieudanych próbach nie poddawać się, nie tracić nadziei na powodzenie terapii i walczyć z lękiem dalej.

W leczeniu lęku wysokości bardzo skuteczna jest również hipnoza. Jest ona bardzo popularna i często stosowana w leczeniu fobii swoistych, do których zalicza się lęk wysokości. Seans hipnotyczny polega tutaj, podobnie jak w przypadku innych lęków, na nauce właściwego zachowania w momencie wystąpienia lęku i próbie rezygnacji z ucieczki w kontakcie z wywołującą lęk sytuacją.

W ostatnich latach w leczeniu lęku wysokości powodzeniem cieszą się różnego rodzaju specjalistyczne programy komputerowe pozwalające choremu na kontakt z wywołującą lęk wysokością w wirtualnej rzeczywistości.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak udekorować stół?
Następny artykułŁuszczyca skóry – informacje

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here