Najbardziej istotnym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka piersi jest przebycie w przeszłości tego nowotworu, dlatego takie pacjentki powinny regularnie dokonywać samokontroli piersi i wykonywać regularnie badania obrazowe. Kolejnym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na raka piersi, jest obecność tego nowotworu w rodzinie pacjentki. W związku z tym lekarze przeprowadzają dokładny wywiad z kobietami, pytają o ewentualne zachorowania na raka piersi u matki pacjentki, siostry, babci.

Badania naukowe prowadzone nad rakiem piersi dowiodły, że część tych nowotworów jest uwarunkowana genetycznie. U niektórych pań odnajduje się mutacje, które dotyczą genów BRCA 1 lub BRCA 2. Co więcej, mutacje te mogą być dziedziczone. Zrozumiałe jest, że w grupie zwiększonego ryzyka znajdują się także kobiety, u których w rodzinie obecne były takie mutacje, ponieważ istnieje szansa, że zostały one niejako przekazane. Również wiek około 50 roku życia predysponuje do zwiększenia liczby zachorowań na raka piersi.

Istnieje też grupa czynników podnoszących ryzyko zachorowania na raka piersi, które wiążą się z gospodarką hormonalną. Bardziej narażone są kobiety, u których pierwsza miesiączka wystąpiła wcześnie, przed 12 rokiem życia. Podobnie jest w przypadku pań, które przeszły menopauzę po ukończeniu 55 roku życia. Ważne są także pewne dane dotyczące przeszłości położniczej kobiety. Ryzyko zachorowania na raka piersi jest wyższe u pań, które urodziły pierwsze dziecko po ukończeniu 30 roku życia, a także u kobiet, które nigdy nie rodziły dzieci.

Nieustannie trwają badania nad wpływem stosowania hormonalnej terapii zastępczej, obecnie uważa się, że nie chroni ona przed zachorowaniem na raka piersi, natomiast przeciwwskazaniem do stosowania HTZ jest występowanie u danej pacjentki raka piersi. Warto także zwrócić uwagę, że dieta bogata w tłuszcze zwierzęce, otyłość oraz współistnienie u kobiety cukrzycy lub nadciśnienia tętniczego zwiększają szansę zachorowalności na nowotwór piersi. Niektóre łagodne choroby piersi mogą predysponować i wyprzedzać rozwój raka piersi.

Bardzo ważne jest, aby każda kobieta raz w miesiącu sama badała swoje piersi. Po 40 roku życia raz w roku lub raz na dwa lata trzeba wykonywać badanie mammograficzne piersi. Natomiast po ukończeniu 50 roku życia na mammografię każda pani powinna zgłaszać się co roku. Jest to badanie przesiewowe, dzięki któremu kontroluje się piersi, ale także pozwala ono na wczesne wykrycie zmian, a co za tym idzie – na szybkie wdrożenie leczenia, które zwykle jest wówczas mniej obciążające, a rokowania dla pacjentki lepsze.

Czy regularnie badacie swoje piersi? Wiecie w jaki sposób to robić? Podzielcie się nami swoimi doświadczeniami

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułToksyczni dziadkowie – jak sobie radzić?
Następny artykułJak reagować, kiedy dziadkowie nie akceptują adoptowanej wnuczki?

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here