Przekonanie o słuszności własnej decyzji. Decyzja o adoptowaniu dziecka jest osobistą sprawą każdej pary i nikt nie może wywierać na nią nacisków. Jeżeli zaś rodzice małżeństwa za wszelką cenę bronią się przed zaakceptowaniem postępowania pary, to znaczy, że nadal traktują swoje dzieci jak niedojrzałe podlotki, którymi należy kierować. Warto mieć świadomość, że nikt nie ma prawa ingerować w tak intymną kwestię, jak to, czy adoptujemy dziecko, czy nie, nawet nasi rodzice. Wtrącanie się w taką sprawę świadczy o niedojrzałości, dlatego niezależnie od reakcji rodziców, nie powinniśmy mieć z tego powodu poczucia winy.

Próba rozmowy z dziadkami. Zawsze możemy dążyć do porozumienia, ponieważ najczęściej za negatywną postawą dziadków nie kryje się zła wola, ale niewiedza i strach. Jak najbardziej zatem warto rozmawiać z teściami czy rodzicami o tym, dlaczego chcieliśmy adoptować dziecko i jak to wpłynęło na nasze życie. Rodzice zawsze pragną szczęścia swoich dzieci i jest duża szansa na to, że pomimo początkowego sceptycyzmu, dziadkowie zmienią zdanie, kiedy zobaczą zadowolenie i spełnienie w oczach pary.

Zaaranżowanie spotkania z wnuczką. Można również pokusić się o zorganizowanie spotkania między dziadkami i dzieckiem. Niepłodność nie dotyczy tylko i wyłącznie małżeństwa, ale wpływa na całą rodzinę, więc dziadkowie najprawdopodobniej są bardzo spragnieni posiadania wnuka. Można przypuszczać, że kiedy zobaczą nasze maleństwo, nie będą potrafili oprzeć się jego urokowi i po prostu zakochają się w dziecku. Małe dzieci mają ogromny dar zjednywania sobie ludzi, wzbogacają nasz świat i wnoszą do domu wiele radości. Mało kto umie pozostać obojętnym na uśmiech dziecka, dlatego możemy mieć nadzieję, że podziała to również w wypadku dziadków.

Zerwanie kontaktów. Jeżeli jednak pomimo naszych prób porozumienia, tłumaczeń i spotkań, dziadkowie nie reagują na nasze starania, być może będzie lepiej na jakiś czas zerwać kontakty. Trudno bowiem utrzymywać relacje z kimś, kto nie akceptuje naszego dziecka. Na pewno będzie to miało zły wpływ na jego rozwój. Dla dobra dziecka nie powinniśmy narażać go na nieprzyjemne sytuacje, których nie może jeszcze zrozumieć. Być może taki radykalny krok pomoże zrozumieć dziadkom ich błąd.

Czy byliście kiedyś w podobnej sytuacji? Jak udało się rozwiązać problem braku akceptacji ze strony dziadków? Wyraźcie swoje opinie

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRak piersi – czynniki ryzyka
Następny artykułRak piersi – objawy

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here