Charakterystyczne jest występowanie przy ujściu włosków grudek. Jest ich bardzo wiele, skóra wygląda jak usiana grudkami. Przybierają one różną wielkość i kolor. U niektórych osób grudki są niewielkie, u innych całkiem spore. W początkowych stadiach ich kolor jest identyczny z barwą skóry, a później może się zmieniać i przybierać barwę żółtawą. Zwykle, gdy dotyka się taką skórę i przesuwa się opuszkami palców w górę i w dół, czuć pod nimi nierówności, a sama skóra w dotyku przypominać może tarkę. Pacjenci zauważają również, że w miejscach objętych chorobą skóra jest sucha.

Na tym kończy się zazwyczaj lista symptomów rogowacenia mieszkowego, bardzo sporadycznie występuje niewielki świąd lub delikatne zaczerwienienie. Typowo zmiany grudkowe ulegają zmniejszeniu lub prawie zanikają w okresie wiosenno-letnim, kiedy na skórę działają promienie słoneczne.

Czy da się zapobiegać rogowaceniu mieszkowemu?

Cóż, większość przypadków rogowacenia skóry wynika z zaburzeń genetycznych, na które nie mamy wpływu. Szczególnie narażone są osoby, u których obserwuje się nadmierną suchość skóry, chociażby w przebiegu atopowego zapalenia skóry. Czasem rogowacenie mieszkowe spowodowane jest niedoborem w organizmie witaminy A. Rzadziej rogowacenie mieszkowe może stanowić objaw zaburzeń gospodarki hormonalnej. Dlatego też lekarz dermatolog rozmawiając z pacjentem powinien zapytać o to, czy w rodzinie zdarzały się wcześniej przypadki tej choroby oraz czy dana osoba nie leczy się z powodu, chociażby, chorób tarczycy.

Jeśli zgłaszane przez pacjenta dolegliwości, wnioski wypływające z badania fizykalnego i informacje pochodzące z wywiadu układają się w logiczną i spójną całość, rozpoznaje się rogowacenie mieszkowe.

Jak sobie z nim radzić i jak je leczyć?

Leczenie ma mieć na celu zmniejszenie keratynizacji naskórka, które wywołuje powstawanie grudek na skórze. Osiąga się to poprzez stosowanie preparatów, głównie maści, które zawierają mocznik. Podobne działanie i efekty przynoszą kąpiele z solą morską. Oczywiście warto takim pacjentom zalecić suplementację witaminy A oraz E. Dobry wpływ na zmiany ma oczywiście słońce. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby stosować kremy z filtrami i chronić właściwie skórę.

Niektórzy chwalą sobie używanie peelingów, zarówno tych proponowanych przez zakłady kosmetyczne, jak przygotowywanych w domu.

Macie problem z grudkami i suchą skórą? Co Wam pomaga? Czekamy na Wasze opinie.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułUsuwanie znamion – przeciwwskazania
Następny artykułHaluksy – leczenie. Kiedy operować?

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here