To kobiety najczęściej zgłaszają się do ortopedów z powodu tego schorzenia. Dlaczego? Poniekąd wiąże się to z noszeniem niewłaściwego obuwia – mowa głównie o ukochanych szpilkach ze zwężanymi z przodu noskami. Niestety, dużą rolę odgrywa też genetyka, są to zmiany dziedziczne.

Czy od razu konieczne jest leczenie operacyjne?

W leczeniu halluksów stosuje się zwykle najpierw leczenie nieoperacyjne. Polega ono na wkładaniu do obuwia i noszeniu ortopedycznych wkładek, rozpórek. Przy niewielkim zniekształceniu stopy można zalecić stosowanie aparatu, który jakby zmniejsza ryzyko pogłębienia się zmian. Dodatkowo poleca się pacjentowi, aby wykonywał specjalne ćwiczenia; można skorzystać z fizykoterapii. Ważne jest też, aby na co dzień nosić obuwie z szeroką przednią częścią bez obcasów.

Gdzie tkwi problem?

Okazuje się, że te metody, choć są coraz bardziej udoskonalane i nowoczesne, nie zawsze przynoszą pożądane efekty. Wtedy z pomocą przychodzą nam oferowane przez lekarzy ortopedów metody operacyjne. Trzeba zdawać sobie sprawę, że nieestetyczny wygląd jest niekiedy najmniej uciążliwym objawem halluksów – o wiele bardziej dokuczliwe są dolegliwości bólowe.

Ból umiejscawiać się może po stronie podeszwowej w przedniej części stopy, u podstawy palucha. Stopa z paluchem koślawym ma w pewnym sensie ograniczony zakres ruchów. Łączy się on również z bólem, który pojawia się podczas ich wykonywania. Poszerzone przodostopie z koślawym paluchem utrudnia dobranie i dopasowanie obuwia. U chorych tworzyć się może również bolesny stan zapalny w okolicach stawu śródstopno-palcowego palca I.

Jeżeli u danego pacjenta mimo stosowania leczenie zachowawczego, dolegliwości utrzymują się, widoczne są znaczne deformacje palucha oraz innych palców, utrudniają one pacjentowi chodzenie, są bolesne i rażą jego poczucie estetyki, wówczas proponuje się mu operację. Operacja nie trwa długo – 1-2 godziny. Przed zakwalifikowaniem do niej pacjenta. należy zbadać go ortopedycznie, wykonać zdjęcie rtg stóp, EKG. Ważny jest dokładnie zebrany wywiad, ukierunkowany zwłaszcza na choroby internistyczne. Trzeba się liczyć z tym, że pełny powrót do zdrowia następuje po około miesiącu – po tym czasie można wrócić do codziennej aktywności. Niemniej jednak, już w pierwszej, drugiej dobie po operacji pacjent zwykle zaczyna się sam poruszać.

Po takim zabiegu operacyjnym konieczna jest rehabilitacja stopy. Stosuje się również profilaktykę przeciwzakrzepową i podaje się chorym po operacji heparyny. Efekty leczenia operacyjnego halluksów są bardzo dobre i, co najważniejsze, zazwyczaj długotrwałe.

Macie problemy z haluksami? Jak radzicie sobie z bólem? Myślałyście o operacji? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRogowacenie mieszkowe – objawy, przyczyny, jak leczyć?
Następny artykułTrudności z oddychaniem w ciąży – przyczyny, objawy, co robić?

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here