Pośród tych, które obserwuje się stosunkowo często, są problemy z oddychaniem. Zwykle dyskretnie pojawiają się pod koniec drugiego trymestru. Bardziej wyraźne i dokuczliwe są zwłaszcza w 8 miesiącu ciąży. Dlaczego? Ponieważ w tym czasie macica znajduje się najwyżej. Wcześniej powiększanie rozmiarów macicy doprowadza do uciskania przepony. Zmiana „warunków topograficznych” w jamie brzusznej i oddziaływanie na przeponę ciężarnej sprawiają, że kobieta ma poczucie braku tchu, które nazywamy dusznością. Oczywiście, pewną rolę odgrywają także zmiany hormonalne. Pod ich wpływem ulega zmianie napięcie mięśni oskrzeli i płuc, co sprawia, że kobieta w stanie błogosławionym może mieć problemy z zaczerpnięciem tchu.

Dolegliwości te mogą być jeszcze większe u kobiet z ciążą bliźniaczą. Problemy związane z brakiem tchu zaostrzają się podczas wysiłku fizycznego, podczas którego ciężarna szybciej się męczy. Nie wolno zapomnieć, że niektóre problemy związane z oddychaniem wcale nie są zaliczane do tych fizjologicznych. Wówczas kobieta powinna szybko zgłosić się do lekarza.

Jakie objawy ze strony układu oddechowego powinny zaniepokoić kobietę ciężarną?

Na pewno konsultacji z lekarzem wymaga wystąpienie kaszlu, który może być pierwszym objawem infekcji toczącej się w obrębie dróg oddechowych. Szczególnie pilne wydają się być przypadki, gdy oprócz kaszlu wystąpi gorączka, dreszcze, zimne poty. Nie można zwlekać także ze zgłoszeniem epizodów uczucia duszności, które są połączone z bólem w postaci pieczenia, palenia, ucisku odczuwanego w klatce piersiowej. Również wszystkie objawy ze strony układu oddechowego, które pojawiają się nagle, narastają wymagają weryfikacji przez lekarza.

Jak sobie radzić z problemami z oddychaniem w czasie ciąży?

Kobieta ciężarna powinna sobie uświadomić, że trzeci trymestr ciąży jest tym okresem, gdy należy zwolnić tempo życia. Warto przedłożyć odpoczynek nad inne aktywności. Nie należy się przemęczać i podejmować się zadań związanych z wysiłkiem fizycznym. Istotne w tym okresie jest dbanie o prawidłową postawę ciała. Kobieta w trzecim trymestrze ciąży unikać powinna leżenia na plecach. Dużo korzystniejszą pozycją zarówno dla dziecka, jak i dla mamy jest leżenie na lewym boku. W czasie siedzenia przez dłuższy czas należy zwrócić uwagę na to, aby się nie garbić.

Oczywiście, tak jak przez cały okres ciąży, istotne jest przestrzeganie właściwej diety, noszenie ubrań, które nie krępują ciała. Pomocne mogą się okazać także ćwiczenia oddechowe poznane np. w szkole rodzenia.

Miałyście lub macie ten problem? Napiszcie, jak sobie z nim radzicie.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułHaluksy – leczenie. Kiedy operować?
Następny artykułBezdech u dziecka – przyczyny, objawy, co robić?

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here