Choroby Zaparcia u dzieci - co robić, co pomaga?

Zaparcia u dzieci – co robić, co pomaga?

-

Przyczyn zaparć należy doszukiwać się w pierwszej kolejności po stronie diety. Jeśli maluch jest karmiony naturalnie, źródło może tkwić w tym, co jada mama. W przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym powodem jest najprawdopodobniej nieprawidłowy dobór mieszanki lub przygotowanie jej w nieodpowiednich proporcjach (użycie większej ilości proszku niż jest zalecane na opakowaniu). Regularne wypróżnienia w dużej mierze zależą również od wypijanych płynów (wody, herbatek, soczków) w ciągu dnia.

Czujny rodzic bez problemów zauważy, że maluszek cierpi. Niemożność wypróżnienia jest tylko jednym z symptomów. Do tego dochodzą bóle brzuszka (brzuch jest wtedy twardy i napięty) a tym samym drażliwość szkraba. Malca wyraźnie bolą próby oddania stolca, więc napina się i płacze. Efekt jest zazwyczaj mizerny – kupka jest twarda, zbita i przypomina kozie bobki.

Aby ulżyć dziecku, zaczynamy od rozpatrzenia karmienia. Przy karmieniu piersią swojemu jadłospisowi przygląda się uważnie mama. Najprawdopodobniej trzeba będzie przeprowadzić dietę eliminacyjną, zwłaszcza z czekolady, a menu wzbogacić produktami bogatymi w błonnik (przede wszystkim razowe pieczywo, kasze, surowe warzywa). Karmiąc sztucznie, sprawdźmy, czy przygotowujemy mieszankę zgodnie z proporcjami przewidzianymi na opakowaniu. Rozwiązaniem nie jest dolewanie wody, gdyż mleko nie będzie w pełni treściwe. Prawdopodobnie trzeba będzie skonsultować się z lekarzem, który być może zaleci zmianę mleka (niekiedy konieczne jest podanie specjalistycznego mleka na receptę). Warto podawać maluchowi większą ilość picia, w tym soki przecierowe lub deserki na bazie suszonych śliwek (oczywiście, jeśli wiek malca pozwala na ich jedzenie zgodnie z oznaczeniem na opakowaniu).

Ważne, aby rodzice nie ingerowali mechanicznie w wypróżnienia dziecka, wkładając do odbytu palec lub końcówkę termometru przeznaczonego do badania temperatury w odbycie właśnie. Co prawda może to pomóc w oddaniu stolca, ale zachodzi ryzyko, że maluchowi jeszcze trudniej będzie samodzielnie robić kupkę.

Uwaga!

Towarzyszące zaparciom niepokojące objawy, na przykład krew w stolcu, osłabienie, wymioty zawsze wymagają konsultacji lekarskiej.

Wasze maluchy często mają problemy z wypróżnianiem się? Jak sobie radzicie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Anna Chmielewska

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jakie fryzury na zimę?

Zima jest bez wątpienia najgorszym okresem, jeśli chodzi o włosy. Przeżywają one istne katusze – z ciepłych, czasem wręcz gorących pomieszczeń trafiają na dwór, gdzie spotyka je szok termiczny, różnica kilkudziesięciu stopni. Męczą się pod czapkami, szalikami, kapturami. W efekcie nie wyglądają dobrze.

Jak odinstalować All Playera?

Kiedy program nam się znudzi lub przestał być użyteczny, warto odinstalować go od razu, aby nie "zaśmiecał" pamięci naszego komputera. Jak odinstalować All Player?

Zobacz też

Szkolenie z technik mediacyjnych – jak wygląda?

Mediacja jest sposobem na rozwiązanie konfliktu poprzez udział mediatora, reprezentującego równorzędnie interesy obu stron. Jej celem jest osiągnięcie porozumienia, będącego rozwiązaniem zadowalającym z punktu widzenia każdej ze stron sporu. Mediatorzy są obiektywni i pośredniczą jedynie w komunikacji, organizują jej proces, ukierunkowują odpowiednio „uchodzenie” emocji. Merytoryka, rozwiązania i argumentacja leżą w gestii uczestników sporu.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: