Choroby Zatrucie czadem – pierwsza pomoc

Zatrucie czadem – pierwsza pomoc

-

Tlenek węgla najczęściej powstawać może w wyniku użytkowania palników – piecyków gazowych, w których wykrywa się defekt. Czasami taka reakcja zachodzi przy spalaniu gazu ziemnego albo propanu czy butanu zawartego w butli. Może także mieć miejsce w trakcie użytkowania pieców z uszkodzonymi przewodami w kominach. Wytwarza się czasem w trakcie pożarów.

Co powinno wyostrzyć naszą uwagę i ukierunkować myślenie, że możemy mieć do czynienia z zatruciem czadem?

Po pierwsze należy wziąć pod uwagę okoliczności, w których znajduje się osoba, co do której istnieje podejrzenie, że zatruła się czadem. Powinniśmy zatem zauważyć, czy gdzieś dookoła znajdują się piecyki, butle gazowe, kominki.

Szczególnie bacznie należy obserwować objawy, które wysuwają się na pierwszy plan. Najbardziej charakterystyczny i chyba najczęściej spotykany jest ból głowy. Towarzyszą mu nierzadko zawroty głowy, nudności. Im dłużej osoba przebywa w miejscu, w którym znajduje się tlenek węgla, tym poważniejsze objawy u niej występują. Pojawiać się mogą zaburzenia równowagi, osłabienie, dziwne znużenie. Takie osoby następnie mają różne zaburzenia świadomości, aż do utraty przytomności i śpiączki włącznie. Akcja serca jest znacznie przyspieszona, a ciśnienie tętnicze spada. To, jakie objawy wystąpią u osoby poszkodowanej zależy od stężenia tlenku węgla w otoczeniu oraz od procentowego udziału karboksyhemoglobiny we krwi.

Czym jest karboksyhemoglobina? Jest to związek hemoglobiny z tlenkiem węgla. Okazało się, że czad ma dużo większe powinowactwo do hemoglobiny niż tlen. Tym samym łączy się on dużo łatwiej z hemoglobiną i tworzy karboksyhemoglobinę, która nie jest już w stanie transportować tlenu. W konsekwencji tkanki stają się coraz mniej dotlenione. Stan jest bardzo poważny, może się skończyć dramatycznie, nawet zgonem.

Co możemy zrobić w ramach udzielania pierwszej pomocy?

Nie można zaprzeczyć, że w leczeniu zatrucia czadem najważniejsze jest specjalistyczne i szybko rozpoczęte leczenie. Jednakże każdy z nas może zrobić dla osoby poszkodowanej bardzo wiele, może ją wynieść z miejsca, w którym obecny jest tlenek węgla do innego miejsca. To proste działanie przerywa kontakt osoby poszkodowanej z toksyczną substancją. Warto znać różnice w czasie wydalania tlenku węgla z organizmu w różnych warunkach.

Uwaga!

Jeśli osoba zatruta oddycha powietrzem wynosi on 4–6 godzin, czas ten zmniejsza się do 90 minut, gdy podaje się pacjentowi do oddychania sam tlen. Natomiast najszybciej ulega on wydaleniu w komorze hiperbarycznej, bo już po pół godziny. Dlatego też podstawowym działaniem leczniczym jest początkowo podanie choremu do oddychania 100% tlenu, a potem najbardziej skuteczne jest leczenie w komorze hiperbarycznej.

Czy wiecie jak unikać zaczadzenia? W jakich miejscach istnieje największe prawdopodobieństwo zaczadzenia? Wypowiedzcie się!

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Leasing operacyjny

Leasing operacyjny gwarantuje niższe raty, niż w przypadku leasingu finansowego. Pozwala on również na wliczenie przedmiotu do majątku leasingobiorcy. Czy jest bardziej opłacalny niż leasing finansowy? Dlaczego warto go wybrać?

Wynagrodzenie prowizyjne

Wykorzystanie wynagrodzenia prowizyjnego jest korzystne dla pracodawcy, gdyż wypłaca on wynagrodzenie za osiągnięcie konkretnego rezultatu, zawarcie umowy, sprzedanie towaru lub usługi. Biorąc pod uwagę, że wynagrodzenie pracownika stanowi około kilkanaście procent wartości dokonywanej przez niego transakcji, pracodawca, jako zlecający tę czynność zyskuje znaczne korzyści.

Zobacz też

Badanie USG

Badanie ultrasonograficzne jest metodą badania płodu o charakterze nieinwazyjnym. Uzyskujemy, dzięki USG, dokładny obraz ciała badanego dziecka. Badanie to opiera się na zjawisku rozpraszania się fali ultradźwiękowej. Pierwsze ultrasonografy zostały użyte w XX wiek, w latach 60-tych. Jednak USG nie ogranicza się jedynie do badania płodu.

Pokarmy stałe w diecie niemowlęcia. ABC rozszerzania diety

Rozszerzanie diety to niezwykle ważny etap w życiu każdego niemowlęcia. Wprowadzanie pokarmów stałych pozwala bowiem nie tylko poznawać nowe...

Zastosowanie płytek ceramicznych Aparici Carpet

Tytułowy model płytek to bez wątpienia produkt wyjątkowy. To wynik efektownych przetarć stonowanych kolorów i metalizowanych, oryginalnych dodatków. Dzięki...

Może Cię zainteresuje: