Mówi się nawet o tym, że oznaczenie ich jest czułym markerem tej patologii. Niemniej jednak ich obecność można wykryć także u chorych na toczeń układowy czy też u niektórych pacjentów z małopłytkowością o podłożu immunologicznym.

Istotą zespołu antyfosfolipidowego jest występowanie objawów zakrzepicy żylnej lub tętniczej oraz niepowodzeń położniczych, które są spowodowane działaniem przeciwciał antyfosfolipidowych.

Warto wiedzieć, że zespół ten najczęściej wykrywa się u stosunkowo młodych, dorosłych kobiet. Czasami jest to choroba samoistna, ale zdarzyć się może, iż wykryta zostanie u kogoś, kto już leczy się z powodu innej jednostki chorobowej. Ta druga sytuacja określania jest jako wtórny zespół antyfosfolipidowy i dosyć typowo pojawia się u pacjentów z toczniem układowym.

Jakie są objawy zespołu antyfosfolipidowego? Poza kryteriami laboratoryjnymi, które muszą być spełnione, aby w ogóle myśleć o postawieniu takiego rozpoznania u pacjenta, równie ważne są kryteria kliniczne. Często pierwsze niepokojące objawy związane są z tym, że młoda, na pozór zdrowa kobieta ma problemy ze szczęśliwym donoszeniem ciąży.

Najczęściej informacji takich dostarcza lekarzom wywiad z pacjentką, w trakcie, którego zwraca się uwagę na to, czy wystąpiły u kobiety poronienia. Ważne jest nie tylko stwierdzenie samego faktu, ale także taktowne ze strony lekarza zapytanie o ilość poronień, tydzień ciąży, w którym one nastąpiły. Trzeba także zapytać, czy udało się ustalić ich przyczynę. Okazuje się, że aż u 8 na 10 kobiet z zespołem antyfosfolipidowym wystąpiły niepowodzenia położnicze.

Drugi aspekt, na który zwraca się uwagę przy stawianiu rozpoznania to obecność i udokumentowanie zakrzepicy naczyń, może ona dotyczyć zarówno epizodów zakrzepicy w naczyniach tętniczych, jak i żylnych czy włosowatych. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę. Często pierwsze manifestacje choroby mogą dotyczyć skóry pacjentki, na której obecny może być objaw tzw. siności siateczkowatej. Jak to często bywa w przebiegu różnych chorób reumatologicznych u pacjentek w okresie różnie długim przed rozpoczęciem diagnostyki, może wystąpić objaw Reynauda. Nierzadko zdarza się, że w obrazie klinicznym odnotowuje się objawy, które przemawiają za zapaleniem toczącym się w obrębie stawów.

Czy znacie kogoś kto cierpiał na tę chorobę? Jakie objawy u siebie zaobserwował? Wypowiedzcie się!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZajęcie komornicze sprzętu firmowego
Następny artykułZespół antyfosfolipidowy – leczenie

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here