Pessar jest elastycznym krążkiem zakładanym na szyjkę macicy. Dochodzi to tego zwykle między 20. a 28.–30. tygodniem ciąży. Założenie krążka jest prostym zabiegiem wykonywanym na miejscu w gabinecie. Nie wiąże się to z potrzebą pobytu w szpitalu. Zabieg nie odbywa się jednak „z biegu”. Ginekolog musi najpierw zmierzyć długość szyjki macicy sondą dopochwową, a więc za pomocą USG. Trzeba też wykluczyć ewentualne stany zapalne pochwy, gdyż są one przeciwwskazaniem do założenia pessarium. Lekarz ma do wyboru trzy wielkości krążka. Dopasowuje go indywidualnie do potrzeb ciężarnej, biorąc pod uwagę przede wszystkim z którą ciążą kobiety ma do czynienia.

Przyszła mama nie otrzyma znieczulenia miejscowego ani środków znieczulających, gdyż nie jest to potrzebne. Podczas zakładania krążka ciężarna może odczuwać pewien dyskomfort, który jednak mija. Zazwyczaj panie praktycznie nie wyczuwają obecności krążka, a zdejmowany jest on na krótko przed porodem.

Pessar zwiększa ryzyko pojawienia się infekcji pochwy, w związku z czym kobieta dość często musi przyjmować profilaktycznie leki przeciwbakteryjne. Konieczna jest szczególna troska o higienę intymną oraz całkowite zaprzestanie uprawiania seksu.

Założenie szwu okrężnego jest zdecydowanie bardziej skomplikowane. Ciężarna musi udać się na zabieg do szpitala, gdyż jest on dokonywany w znieczuleniu ogólnym. Szew zakładany jest wokół szyjki macicy, co pozwala na zamknięcie jej w przypadku zbyt szybkiego skracania się. Wcześniej jednak trzeba wykonać rozmaz z pochwy, aby ustrzec się infekcji w trakcie umieszczania szwu.

Szew zakładany jest w drugim trymestrze ciąży, a wskazaniami do niego są: nieprawidłowa budowa szyjki macicy, jej popękanie, skracanie, a także profilaktycznie po wcześniejszym poronieniu lub porodzie przedwczesnym.

Uwaga!

Stan szyjki po założeniu szwu musi podlegać częstym kontrolom, gdyż może dojść do powikłań (symptomem jest najczęściej krwawienie bądź ból brzucha). Kobieta otrzymuje zwolnienie lekarskie oraz zakaz uprawiania seksu. Szew jest zdejmowany w 38. tygodniu ciąży lub z momentem rozpoczęcia się porodu.

Cierpiałyście na niewydolność szyjki macicy w ciąży? Od którego tygodnia? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMukowiscydoza – objawy, badania, leczenie
Następny artykułCo to znaczy „rodzić po ludzku”?

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here