Niestety z hormonami jest tak, że mają również swoje działania niepożądane. Burza hormonalna daje się we znaki i objawia się niejednokrotnie problemami, które dotyczą skóry kobiety ciężarnej. Zmiany trądzikowate, ciemne plamy, rozstępy, obrzęki i żylaki to tylko niektóre spośród możliwych problemów skórnych pojawiających się w czasie ciąży. Jak zatem radzić sobie ze zmieniającą się skórą, jak jej pomóc i jak ją pielęgnować?

Przede wszystkim należy pamiętać, że ciąża, choć nie jest chorobą, stanowi szczególny stan, w którym organizm może w różnoraki sposób zareagować na pewne substancje i bodźce. Nie da się z góry przewidzieć, co ewentualnie może zaszkodzić skórze i jak będą wyglądały zmiany, które potencjalnie spowoduje. Dlatego niezmiernie ważne jest zachowanie rozsądku i ostrożności w stosowaniu kosmetyków. Nie należy się dziwić, gdy specyfik, którego dana kobieta używała z zadowalającym efektem przez kilka lat, w czasie ciąży będzie powodował u niej zmiany na skórze. Zaleca się, aby do pielęgnacji używać delikatnych i łagodnych kosmetyków.

Dosyć często zwłaszcza na początku ciąży na skórze kobiet pojawiają się zmiany przypominające swym wyglądem trądzik młodzieńczy – pojawiają się czopy ropne, krostki, bolesne zaczerwienione zgrubienia na twarzy, plecach, klatce piersiowej. Pamiętać należy, aby nie stosować żadnych leków bez wcześniejszego skonsultowania się z lekarzem. Farmaceutyki, które stosuje się w leczeniu trądziku mają właściwości teratogenne, dlatego nie wolno ich używać w czasie trwania ciąży, aby nie narazić dziecka na ich szkodliwe działanie. Pomóc można sobie odpowiednią dietą bogatą w warzywa, owoce, ryby, nabiał. Ograniczyć należy spożywanie słodyczy, tłustych potraw i unikać stosowania ostrych przypraw. Poprawę wyglądu skóry przynieść może stosowanie maseczek z drożdży, ogórka lub też okładów z cebuli.

Prawie każda kobieta zmaga się z problemem rozstępów spowodowanych nadmiernym rozciąganiem skóry w miejscach takich jak brzuch, uda, piersi i pośladki. Warto, zatem już od około początku piątego miesiąca ciąży smarować strategiczne miejsca specjalnymi kremami. Bardzo ważne jest, aby kremy te były przeznaczone do pielęgnacji skóry ciężarnych, by posiadały atesty. Nigdy nie zaszkodzi, a czasem może pomóc konsultacja z prowadzącym lekarzem ginekologiem czy dermatologiem. Stosowanie ich, poprzez między innymi zapewnienie odpowiedniego nawilżenia skóry, zmniejsza ryzyko wystąpienia rozstępów.

Wiele kobiet w okresie ciąży zgłasza się do lekarza z powodu obrzęku wokół kostek. Ulgę przynoszą wówczas spacery, leżenie z uniesionymi nogami oraz „kontrolowane” przybywanie na wadze. Lepsze krążenie krwi zapewnia wypoczynek nocny na lewym boku.

Uwaga!

Kobiety ciężarne powinny unikać zabiegów kosmetycznych, peelingów skóry, masaży zwłaszcza dotyczących okolic brzucha i piersi.

A Wy jak pielęgnowałyście/ pielęgnujecie skórę w ciąży? Macie jakieś sprawdzone „patenty”, o których nie wspomnieliśmy? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułVelashape – co to jest, na czym polega, efekty
Następny artykułAZS (atopowe zapalenie skóry) u niemowląt – przyczyny, objawy, leczenie

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here