Planowane dłuższe podróże należy skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Najlepszym momentem na wojaże jest drugi trymestr ciąży. W pierwszym trymestrze, często newralgicznym ze względu na ryzyko poronień, przyszła mama odczuwa zazwyczaj szereg dolegliwości. Trzeci trymestr natomiast może nie pozwalać na intensywne eskapady z powodu dużego brzuszka i ryzyka przedwczesnego porodu.

Gdy kobieta w ciąży zdecyduje się wyruszyć w podróż, ZAWSZE musi mieć przy sobie dokumenty, nie tylko osobiste (dowód, aktualna książeczka ubezpieczeniowa lub druk RMUA z ostatniego miesiąca), ale również druki związane z przebiegiem ciąży. Do tych ostatnich należą przede wszystkim: karta przebiegu ciąży, ostatnie badania krwi i moczu, jeśli wyniki nie zostały odnotowane w karcie przebiegu ciąży, zapis obrazu USG oraz oryginalny druk z wynikiem grupy krwi ciężarnej. Kobieta w ciąży musi całą dokumentację nosić wszędzie ze sobą, gdyż nigdy nie można przewidzieć sytuacji, gdy konieczna będzie natychmiastowa hospitalizacja.

Przyszła mama absolutnie nie powinna dźwigać bagażu. Ponadto w upały trzeba szczególnie zadbać o wypijanie dużej ilości płynów, zakładanie przewiewnej odzieży i bielizny oraz wygodnych butów. Niezmiernie ważny w podróżowaniu jest wybór środka lokomocji. Najwięcej pań podróżuje samochodem. Tutaj pojawia się kwestia zapinania pasów bezpieczeństwa. Przyjmuje się, że kobieta w widocznej ciąży nie musi tego robić. Warto jednak sięgnąć po specjalne adaptery umożliwiające zapięcie tych pasów. Podczas dłuższych podróży konieczne są liczne przerwy na „rozprostowanie kości” i przejście choć kilku kroków. Przyszłe mamy mają często skłonność do obrzęków, a jazda w jednej pozycji niestety najczęściej im sprzyja. Jeśli środkiem lokomocji będzie pociąg warto jest, dla własnej wygody, wykupić bilet w pierwszej klasie.

Uwaga!

Wykupując bilet na samolot, należy poinformować linie lotnicze o ciąży. Wielu przewoźników nie zabiera na swoje pokłady ciężarnych od 36. tygodnia ciąży. Zdarza się również, że wymagane jest zaświadczenie lekarskie pozwalające na podróżowanie samolotem.

Zdarza/ zdarzyło Wam się podróżować w ciąży? Z przymusu czy z wyboru? Macie jakieś rady dla podróżujących przyszłych mam? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKiedy zdecydować się na drugie dziecko?
Następny artykułJak podróżować z niemowlakiem?

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here