Ciąża Kiedy zdecydować się na drugie dziecko?

Kiedy zdecydować się na drugie dziecko?

-

Decyzja musi być podjęta świadomie, nie pod wpływem impulsu czy chwilowego kaprysu. Na pewno należy rozważyć obecną sytuację rodziny, w tym zawodową i finansową. Trzeba zastanowić się czy pojawienie się dodatkowego członka rodziny wpłynie pozytywnie na rodzinę. Wiele jest zalet posiadania więcej niż jednego dziecka. Większa rodzina daje poczucie bezpieczeństwa i zwiększa ilość wartościowych relacji. Maluchy od samego początku uczą się bytowania z innymi, dzielenia się z rodzeństwem, zabaw, rozmów, negocjowania, rozwiązywania konfliktów. Życie z rodzeństwem uczy wspólnoty z innymi. Nierzadko dzieci mogą na siebie liczyć, nie oczekując wstawiennictwa rodziców.

Koniecznie należy zastanowić się nad powodem, który kieruje nami, aby powiększyć rodzinę. Jeśli maluszek ma być kompensacją czegoś lub na nowo scalić małżeństwo, to raczej nie są to dobre przesłanki. Rodzina rozwija się prawidłowo w atmosferze wzajemnej życzliwości, zaufania i wierności. Niesnaski wrócą prędzej lub później, a dorośli mogą stwierdzić, że urodzenie kolejnego dziecka nic nie zmieniło. Błędem jest również pragnienie kobiety do powrotu na pozycję „gwiazdy” sprzed ciąży. Kobieta, która jest już mamą, może czuć się często niedowartościowana, zmęczona i nierozumiana. Z rozrzewnieniem wspomina czasy ciąży, gdy wszyscy wokół o nią dbali. Pragnienie powtórnej ciąży może wynikać z chęci powrotu do dawnego stanowiska. Jednak nie jest to dobra motywacja posiadania następnego dziecka, sytuacja postawienia dziecka po porodzie na najważniejszym miejscu może przywrócić nieprzyjemne odczucia.

Uwaga!

Przy decyzji o jeszcze jednym dziecku nie można kierować się również presją otoczenia. Mimo że wszyscy wokoło namawiają, kobieta może nie czuć się gotowa na ponowną ciążę. Decyzje może nierzadko przyspieszyć wiek mamy, na przykład zbliżanie się do czterdziestych urodzin.

Podejmując decyzję, należy brać pod uwagę gotowość mamy, jej stan zdrowia oraz inne warunki. Gdy dziecko ma cokolwiek „załatwić”, rozwiązać problem, absolutnie nie jest to dobra motywacja do posiadania większej liczby potomstwa.

Jaka jest Waszym zdaniem rozsądna różnica wieku pomiędzy rodzeństwem? Podzielcie się z nami opiniami.

Anna Chmielewska

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

WWE RAW – sterowanie

Sterowanie w WWE RAW można ustawić indywidualnie w opcjach lub wybrać jeden z dostępnych schematów.

Jak sprzedawać na eBay?

Niespełna szesnaście lat temu Francuz irańskiego pochodzenia, zainspirowany przez swoją dziewczynę stworzył eBay. Pracując na pełnym etacie w firmie informatycznej, weekendami tworzył program, który umożliwiłby aukcje internetowe dla wielu użytkowników. Pomysł podsunęła mu obecna żona, kolekcjonująca opakowania po cukierkach, chcąca za pośrednictwem internetu wymieniać się i skupować opakowania od innych kolekcjonerów.

Zobacz też

Umieszczenie zdjęcia w prasie a ochrona wizerunku

Czy prasa może zamieścić moje zdjęcie bez zgody? Co zrobić, kiedy zdjęcie się już ukaże? Jak prawo chroni wizerunek osób prywatnych?

Jak umeblować niewielki przedpokój?

W ciasnych przedpokojach niejednokrotnie trzeba pójść na aranżacyjne kompromisy. W wielu sytuacjach wystarczy jednak dobry plan, by już od...

Dlaczego modele do sklejania to idealne hobby dla dorosłych?

Modele do sklejania to nie tylko zabawa dla dzieci, ale również dla dorosłych. To fascynujące hobby, które pozwala na...

Może Cię zainteresuje: