Jednym z częstszych problemów, na który skarżą się kobiety ciężarne to zmiany skórne przypominające trądzik młodzieńczy. Lokalizują się one nie tylko na twarzy, ale także na plecach i dekolcie. Czasem widoczne są jako czopy ropne, drobne krosteczki lub też bolące zaczerwienione wręcz zgrubienia skóry. Dodatkowo kobiety zauważyć mogą u siebie, że ich skóra zaczyna się nadmiernie przetłuszczać. Kto jest winowajcą? Takie działanie przypisuje się progesteronowi, bez którego oczywiście nie jest możliwe utrzymanie ciąży. Jednak jego podwyższone stężenie w ciąży sprawia, że gruczoły łojowe znajdujące się w skórze nadmiernie produkują łój. Cera staje się bardziej tłusta, a to wszystko sprzyja powstawaniu ropnych czopów i zmian przypominających trądzik młodzieńczy.

Ciemne przebarwienia na skórze to także problem, który niepokoi wiele młodych matek. I znów sprawcą są hormony, które nasilają produkcję melaniny odpowiedzialnej za kolor skóry. Takie zmiany w kolorze skóry nazywa się osudą. Lokalizuje się ona zwykle na twarzy – w okolicy policzków, nosa i ust bądź wzdłuż krawędzi żuchwy. Podobnie ciemnieje skóra w rejonie narządów płciowych zewnętrznych, brodawki sutka, a także piegi. Takie zmiany zabarwienia zwykle ustępują po porodzie.

Sen z powiek wielu ciężarnym spędzają pojawiające się na skórze rozstępy. Dzieje się tak, dlatego, że skóra przed ciążą nie była tak narażona na rozciąganie jak w wyniku szybkiego „powiększania się” okolic takich jak brzuch, piersi, uda. Większe ryzyko wystąpienia rozstępów stwierdza się u kobiet, u których w najbliższej rodzinie obecny był ten problem u ciężarnych. Odpowiednio wcześnie rozpoczęta właściwa pielęgnacja umożliwia zminimalizowanie tych zmian.

Kolejnym problemem kobiet będących w ciąży są obrzęki, w wyniku zatrzymywania wody w organizmie. Opuchlizna często występować może w obrębie kostek kończyn dolnych, ale obserwuje się ją także na dłoniach, pod oczami, na twarzy. Dodatkowo u ciężarnych mogą wystąpić żylaki w obrębie kończyn dolnych, czyli patologicznie poszerzone naczynia żylne. Pojawiają się głównie w obrębie łydek i ud. Towarzyszyć im może uczucie ciężkości i zmęczenia nóg.

Istnieje grupa kobiet, które w trakcie trwania ciąży skarżą się na obecność uczucia swędzenie skóry. Świąd dotyczyć może tylko skóry brzucha, ale u niektórych pań dolegliwości są także obecne w innych rejonach ciała. Mówiąc o przyczynach nieprzyjemnego objawu zwraca się uwagę na możliwość wzmocnienia się reakcji alergicznych, upatruje się źródła tego symptomu także w zmianach dotyczących gospodarki hormonalnej.

Miałyście/ macie jakieś problemy skórne w ciąży? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAZS (atopowe zapalenie skóry) u niemowląt – przyczyny, objawy, leczenie
Następny artykułJak usunąć blizny po ospie?

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here