Czytając etykiety produktów spożywczych, oceniając zawartość konserwantów i środków smakowych, nie zawsze wiemy, co oznaczają poszczególne nazwy. Na opakowaniach produktów umieszczane są także informacje o składnikach odżywczych, kaloryczności produktu, zawartości tłuszczu i węglowodanów oraz symbole, które w gruncie rzeczy niewiele nam mówią. Warto czytać i rozumieć etykiety, ponieważ dzięki temu wiemy, czy kupowane przez nas produkty są zdrowe.

Składniki

Producenci artykułów spożywczych zobowiązani są do umieszczania na etykiecie listy składników. Niewiele osób wie, iż umieszczone są one w kolejności od największej zawartości danego składnika w produkcie do najmniejszej. Skład produktu sygnalizuje nam, czy nie znajdują się w nim ukryte substancje, np. takie, na które jesteśmy uczuleni. Wiemy także, czy dany produkt nie zawiera niezdrowych składników, jak tłuszcze czy dodatkowe cukry w postaci laktozy, sacharozy, glukozy, cukru brązowego, fruktozy, maltozy, syropu kukurydzianego.

Liczba kalorii i wielkość porcji

Dzięki tej informacji wiemy jak właściwie komponować posiłki, aby zaspokajały nasze potrzeby. Na etykietach podawana jest zawartość kalorii w 100g/100 ml produktu. Uznaje się ponadto, że produkty, które w jednej porcji zawierają do 40 kcal są niskokaloryczne. Te, które zawierają do 100 kcal są średniokaloryczne, zaś artykuły spożywcze przekraczające 400 kcal w porcji są wysokokaloryczne.

Ponadto powinniśmy znać jeszcze zawartość tłuszczu, węglowodanów i cukru.

Uwaga!

1. Niskokaloryczny – zawiera najwyżej 40 kcal w porcji.
2. Bezkaloryczny – w jednej porcji znajduje się najwięcej 5 kcal.
3. O obniżonej kaloryczności – ilość kalorii nie przekracza połowy wartości kalorycznej produktu pełnokalorycznego.
4. Bezcukrowy – jedna porcja zawiera mniej niż 0,5 g cukru.
5. Light – zawiera o 1/3 kcal mniej niż tradycyjna wersja produktu lub o połowę mniej tłuszczu.
6. Źródło błonnika – w porcji produktu powinno się znajdować, co najmniej 2 g błonnika. Wysokobłonnikowe artykuły zawierają nawet 4 i 6g tego składnika w porcji.
7. Źródło witamin – jedna porcja produktu zawiera minimum 5% dziennego zapotrzebowania na daną witaminę. Artykuły o dużej zawartości witamin zawierają nawet 15% zalecanej dziennej porcji witamin.
8. Beztłuszczowy – jedna porcja produktu nie przekracza zawartości 0,5 g tłuszczu.
9. Niskotłuszczowy – produkt zawiera najwyżej 3 g tłuszczu w jednej porcji.
10. Niska zawartość tłuszczy nasyconych – w jednej porcji produktu znajdują się mniej niż 2 g tłuszczy nasyconych i nie więcej niż 15% kcal.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKomunikacja interpersonalna
Następny artykułOlejki do ciała – działanie

Katarzyna Marczuk - ukończyła studia na kierunku filologia polska. Byłą redaktorem naczelnym portalu kraj24.pl, współpracowała z wieloma czasopismami i wydawnictwami o tematyce lifestylowej, m.in z portalem Seniorzy.pl. Od wielu lat tworzy teksty o charakterze poradnikowym, związane z urodą, stylizacją i innymi dziedzinami życia. Obecnie pracuje jako copywriter.

 

Nasz specjalista o sobie:

Jestem typową kobietą, która uwielbia zakupy, komedie romantyczne i spotkania z przyjaciółmi. Poza babskimi rozrywkami pasjonują mnie sztuki walki, piłka nożna i jazda na rolkach.

Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu copywriterem. Lubię dokształcać się, zdobywać nowe doświadczenia w różnych dziedzinach. Nieokiełznana ciekawość świata skłoniła mnie do ukończenia kursu wirażu i stylizacji, dzięki czemu nauczyłam się jak podkreślić swoja urodę i zadbać o zdrową skórę.

Lubię wiedzieć, co jeść, aby czuć się dobrze i zachować świetną sylwetkę. Niewiele osób o tym wie, ale czasami zamieniam się w prawdziwą kurę domową i gotuję pyszne obiady dla całej rodziny. Wówczas trzymam się jednej zasady: gotuj smacznie i zdrowo!

Uprawiam sport, który pozwala utrzymać moje ciało w doskonałej kondycji. Bez niej nie mogłabym dotrzymać kroku moim rozbrykanym bliźniakom. Ala i Olek mają już cztery lata i każdego dnia zaskakują mnie swoją przenikliwością, wyrazistością charakterów i pasją poznawania otaczającego ich świata. Kiedy opiekujesz się dziećmi po pewnym czasie stajesz się encyklopedią medycyny naturalnej i ludowej, tak też jest w moim przypadku.

Zdrowie i uroda to tematy bliskie każdej kobiecie. Jako początkująca wizażystka i konsultantka znanej firmy dystrybuującej kosmetyki, szczególnie wnikliwie śledzę nie tylko nowe techniki makijażu, lecz także skuteczne sposoby pielęgnacji ciała, oraz trendy panujące w kosmetologii. Często testuję nowe kosmetyki poznając ich dobre i złe strony. Potrafię wyciągać wnioski i chętnie dzielę się swoimi uwagami. Na mojej ocenie często polegają przyjaciółki, których jeszcze nigdy nie zawiodłam swoimi radami.

Kocham życie i wyzwania, jakie ono kryje w sobie. Wierzę, że przeznaczenie spoczywa w naszych rękach i w największym stopniu zależy ono od naszego samopoczucia. To jak się czujesz i co myślisz, wpływa na to, jak żyjesz. Piszę o tym, co mnie fascynuje, porusza, interesuje. Pisanie to największa z moich pasji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here