Komunikacja jest niezwykle złożona. Nie polega jedynie na werbalizacji swoich myśli oraz utrzymania dialogu z drugą osobą. W rzeczywistości możemy komunikować się na różne sposoby. Aby porozumieć się z drugim człowiekiem używamy nie tylko słów. Niezwykle pomocne bywają gesty, mowa ciała, mimika. Dzięki wielu subtelnościom różnorodnych zachowań osób uczestniczących w akcie komunikacji oraz kontekstowi, w którym prowadzony jest dialog, jesteśmy w stanie właściwie zrozumieć, ocenić i zinterpretować dany komunikat, w sposób zbliżony do intencji nadawcy.

Skuteczna komunikacja wedle teoretyków polega na wysłaniu informacji przez nadawcę i odczytaniu jej przez odbiorcę zgodnie z intencją tego pierwszego. Oczywiście taka idealna sytuacja nie istnieje. Wystarczy, że nadawca i odbiorca będą pochodzili z różnych kultur, aby ten sam komunikat znaczył dla nich dwie różne rzeczy. Na skuteczność komunikacji negatywnie wpływają tzw. bariery komunikacyjne – hałas, niewyraźna artykulacja, zmęczenie, są to czynniki utrudniające efektywne porozumiewanie się.

Komunikacja werbalna stanowi podstawę wszelkiego porozumienia i polega na słownym przekazie informacji. W ramach tej formy komunikacji możemy modyfikować komunikaty, przez intonację, tembr głosu czy korzystanie z pauzy.

Komunikacja niewerbalna to zbiór komunikatów wysyłanych przez nasze ciało, w formie innej niż słowna. Do najważniejszych typów tej formy komunikacji należą: mimika, ruchy ciała, stany fizjologiczne wyrażające emocje – płacz, drżenie rąk, rumieńce, terytorialność i dystans względem rozmówcy, postawa ciała i nasz chód oraz elementy wyglądu, które także podlegają interpretacji komunikacyjnej. Niewłaściwe odczytanie komunikatu przez odbiorcę może także wystąpić w wyniku łączenia przez nadawcę sprzecznych komunikatów werbalnych z niewerbalnymi.

Aby skutecznie komunikować się należy przede wszystkim zadbać o jednolitość przekazu w formie i treści. Należy także usunąć bariery komunikacyjne. Trzeba pamiętać o tym, że efektywne porozumienie wymaga przede wszystkim umiejętności aktywnego słuchania, dzięki której możemy doprecyzować myśl przekazaną przez naszego rozmówcę, w tym celu możemy użyć parafrazy. Powtarzając usłyszany komunikat własnymi słowami, upewniamy się, czy dobrze zrozumieliśmy przekaz, i jednocześnie dajemy naszemu rozmówcy sygnał, że pragniemy go zrozumieć. Co ciekawe, okazuje się, że warto dopasować swoje sygnały niewerbalne do mowy ciała naszego rozmówcy.

Macie kłopoty z komunikowaniem się z innymi ludźmi? Czym objawiają się te problemy?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułFeromony – właściwości, działanie
Następny artykułInformacje na etykiecie produktu

Katarzyna Marczuk - ukończyła studia na kierunku filologia polska. Byłą redaktorem naczelnym portalu kraj24.pl, współpracowała z wieloma czasopismami i wydawnictwami o tematyce lifestylowej, m.in z portalem Seniorzy.pl. Od wielu lat tworzy teksty o charakterze poradnikowym, związane z urodą, stylizacją i innymi dziedzinami życia. Obecnie pracuje jako copywriter.

 

Nasz specjalista o sobie:

Jestem typową kobietą, która uwielbia zakupy, komedie romantyczne i spotkania z przyjaciółmi. Poza babskimi rozrywkami pasjonują mnie sztuki walki, piłka nożna i jazda na rolkach.

Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu copywriterem. Lubię dokształcać się, zdobywać nowe doświadczenia w różnych dziedzinach. Nieokiełznana ciekawość świata skłoniła mnie do ukończenia kursu wirażu i stylizacji, dzięki czemu nauczyłam się jak podkreślić swoja urodę i zadbać o zdrową skórę.

Lubię wiedzieć, co jeść, aby czuć się dobrze i zachować świetną sylwetkę. Niewiele osób o tym wie, ale czasami zamieniam się w prawdziwą kurę domową i gotuję pyszne obiady dla całej rodziny. Wówczas trzymam się jednej zasady: gotuj smacznie i zdrowo!

Uprawiam sport, który pozwala utrzymać moje ciało w doskonałej kondycji. Bez niej nie mogłabym dotrzymać kroku moim rozbrykanym bliźniakom. Ala i Olek mają już cztery lata i każdego dnia zaskakują mnie swoją przenikliwością, wyrazistością charakterów i pasją poznawania otaczającego ich świata. Kiedy opiekujesz się dziećmi po pewnym czasie stajesz się encyklopedią medycyny naturalnej i ludowej, tak też jest w moim przypadku.

Zdrowie i uroda to tematy bliskie każdej kobiecie. Jako początkująca wizażystka i konsultantka znanej firmy dystrybuującej kosmetyki, szczególnie wnikliwie śledzę nie tylko nowe techniki makijażu, lecz także skuteczne sposoby pielęgnacji ciała, oraz trendy panujące w kosmetologii. Często testuję nowe kosmetyki poznając ich dobre i złe strony. Potrafię wyciągać wnioski i chętnie dzielę się swoimi uwagami. Na mojej ocenie często polegają przyjaciółki, których jeszcze nigdy nie zawiodłam swoimi radami.

Kocham życie i wyzwania, jakie ono kryje w sobie. Wierzę, że przeznaczenie spoczywa w naszych rękach i w największym stopniu zależy ono od naszego samopoczucia. To jak się czujesz i co myślisz, wpływa na to, jak żyjesz. Piszę o tym, co mnie fascynuje, porusza, interesuje. Pisanie to największa z moich pasji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here