Ten trend w gastronomii światowej pojawił się po raz pierwszy już w latach 80. Jednak w Polsce jest to stosunkowo nowy i co za tym idzie wzbudzający sporo kontrowersji sposób przyrządzania posiłków. Nie zmienia to jednak faktu, że liczba jej sympatyków na całym świecie systematycznie wzrasta.

Kuchnia molekularna oparta jest przede wszystkim na bazie składników naturalnych i, jak mawiają zajmujący się tym sposobem przyrządzania posiłków kucharze, stanowi swego rodzaju powrót do korzeni. Wbrew temu co mogłoby się wydawać, wcale nie ma ona nic wspólnego z genetycznym modyfikowaniem żywności ani z niezdrowymi czy sztucznymi składnikami.

W rzeczywistości jej nazwa wywodzi się od słowa molekuły określającego proces rozbijania cząstek i polega na przyrządzaniu potraw w oparciu o zmiany struktury cząstkowej składających się na nie produktów czy składników. Celem kuchni molekularnej jest tworzenie za pomocą nowych urządzeń i metod, nowych, niekonwencjonalnych potraw i osiągnięcie w ten sposób idealnego, czystego i zaskakującego smaku.

Nowe, niespotykane dotąd smaki, konsystencje i połączenia uzyskuje się z wykorzystaniem jedynie naturalnych i występujących w przyrodzie składników, przy użyciu naturalnych związków chemicznych, takich jak choćby ciekły azot stosowany do zamrażania potraw czy wyciąg z alg morskich, który pozwala zagęszczać potrawy i zmieniać ich konsystencję lub malto pozwalające zagęścić potrawę a otrzymywane jest poprzez fermentację skrobi i kukurydzy. Największy atutem kuchni molekularnej jest prostota wykorzystywanych w niej technik, jednak jej minusem jest czas, który jest potrzebny do stworzenia nowego, zaskakującego smaku lub konsystencji.

Ponadto w kuchni molekularnej wykorzystuje się również inne, naturalne procesy chemiczne, jak, żelifikacja, czyli wprowadzenie potrawy w stan żelowy za pomocą wyciągu z zielonych alg morskich czy zamrażanie ciekłym azotem.

W kuchniach, gdzie wykorzystywany jest molekularny trend w gotowaniu pracują nie tylko kucharze, ale przede wszystkim fizycy, chemicy i biochemicy. Pracują oni z wykorzystaniem wiedzy naukowej, jak przystało na naukowców eksperymentują, a ich kuchnie zdecydowanie bardziej przypominają laboratoria niż tradycyjne kuchnie.

Spotkaliście Cie się kiedyś z kuchnią molekularną? Jakie były Wasze wrażenia odnośnie gotowanych wg. jej zasad potraw?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKuchnia śródziemnomorska – charakterystyka
Następny artykułKuchnia meksykańska – charakterystyka

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here