Choć pokrzywę spotkać można praktycznie wszędzie: od łąk i miedz między polami po skrajnie brzydkie nieużytki i pobocza autostrad, należy ją zbierać jedynie w miejscach czystych i oddalonych od szlaków komunikacyjnych. Tylko rośliny zebrane ze stanowisk czystych i niezatrutych dają gwarancję, że ich stosowanie przyniesie organizmowi szereg korzyści. Surowcem leczniczym są liście i korzenie.

Wskazaniami do stosowania pokrzywy są:
– Choroby układu moczowego – pokrzywa działa moczopędnie i ułatwia wypłukiwanie z organizmu patogenów oraz wytwarzanych przez nie toksyn. Z tego powodu stosuje się ją w zapaleniach dróg moczowych, kamicy moczowej, dnie moczanowej.
– Osłabienie i zatrucie organizmu, awitaminozy, zaburzenia przemiany materii – dzięki bogatej zawartości witamin i minerałów oraz naturalnych barwników roślinnych pokrzywa polecana jest jako roślina do przeprowadzania wiosennych kuracji oczyszczających i odtruwających organizm oraz do poprawy pracy enzymów i wzmocnienia układu odpornościowego. Zalecane jest picie soku (również z dodatkiem miodu), spożywanie młodych liści w sałatkach lub przyrządzanych jak szpinak.
– Krwawienia różnego rodzaju i niedobory w składzie krwi – zioło dzięki sporej zawartości witamin, w tym K i C, oraz garbników bardzo dobrze wspomaga tamowanie krwawień związanych z występowaniem różnych dolegliwości. Duża ilość mikroelementów, witamin oraz karotenoidów i chlorofilu podnosi poziom hemoglobiny we krwi, działa krwiotwórczo.
– Gościec, artretyzm, dolegliwości reumatyczne, bóle korzonkowe, rwy – idealnym, choć nieco bolesnym, sposobem na leczenie zapaleń stawów jest biczowanie chorych miejsc świeżo zebranymi pędami pokrzyw. Prowadzi to do poprawy krążenia krwi, uwrażliwienia zakończeń nerwowych i szybszego usuwania toksyn z miejsc objętych stanem zapalnym.
– Stany zapalne skóry, jamy ustnej, pochwy, łupież, osłabienie i wpadanie włosów – pokrzywę stosuje się zewnętrznie w formie naparu lub soku wyciśniętego z rośliny do przemywań, nasiadówek, okładów, płukanek
– Stany przedcukrzycowych i cukrzyca – zioło reguluje gospodarkę cukrami, wspomaga leczenie farmakologiczne.
– Nadmierne wydzielanie potu – roślina działa tonizująco na skórę i reguluje pracę gruczołów potowych. Przykrej potliwości można się pozbyć lub wyraźnie ją zmniejszyć zażywając kąpieli z naparze z liści pokrzywy lub odwarze z jej korzeni. W przypadku silnie pocących się stóp warto moczyć je w naparze z pokrzywy i szałwii.

Stosowaliście kiedyś pokrzywę w celach leczniczych? W jakich dolegliwościach Wam pomogła?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDziurawiec – właściwości zdrowotne, zastosowanie
Następny artykułMniszek lekarski – właściwości zdrowotne, zastosowanie

Katarzyna Kieś-Kokocińska – ukończyła studia biologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jej specjalnością jest genetyka. Pracowała m.in. jako mikrobiolog w dużym zakładzie produkcyjnym z branży spożywczej. Od kilku lat związana z nowymi mediami. Jej artykuły można znaleźć w wielu internetowych serwisach i w wydawnictwach drukowanych. Pasjonatka natury, nowoczesnych technologii i telepracy.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Cierpię na niezaspokojoną ciekawość świata – od zawsze. Uwielbiam podróże – te małe i te duże, przy czym każda z nich musi mieć sens. A jest nim poznawanie nowych miejsc i ludzi. Jestem niezależna (co niektórych doprowadza do szewskiej pasji), jak każdy szanujący się Lew chadzam własnymi drogami (najczęściej w towarzystwie psa), stawiam sobie wysoko poprzeczkę, mam własne zdanie, a moim ulubionym pytaniem - od czasów dzieciństwa - jest: „dlaczego?”.

Pisanie to jedna z moich pasji, podobnie jak dzielenie się wiedzą. Odkąd pamiętam, fascynowały mnie biologia i związki człowieka z naturą. W zrozumieniu mechanizmów tych zjawisk bardzo pomogły mi studia (również te podejmowane bodaj od przedszkola w ogrodzie i wśród menażerii mieszkającej w domu moich Dziadków). Kiedy zrozumiałam, że nie uda mi się wykopać żywego dinozaura na pustyni Gobi, zapałałam miłością do genetyki. I tak weszłam w świat struktur o wymiarach mikro oraz nano.

Uważam, że każdy z nas został przez naturę obdarowany potężnym potencjałem – drzemią w nas siły, dzięki którym możemy cieszyć się życiem,  realizować marzenia i – co bardzo ważne – odbudowywać zdrowie. Trzeba jednak wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez organizm,  przywiązywać wagę do zdrowych nawyków i czuć się częścią natury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here