Suplementy – łykać czy nie łykać? Owszem, łykać. Ale z umiarem i rozeznaniem. Osoby, które starają się zastąpić suplementami odpowiednią dietę, nie mając czasu na przygotowanie odpowiednich posiłków czy ci, którzy poświęcają sen i odpoczynek na przedłużenie dnia pracy, powinni zdać sobie sprawę z tego, że suplementy diety nie zastąpią odpowiedniego odżywiania się.

W skład suplementów wchodzą zazwyczaj składniki znajdujące się w naszym codziennym pożywieniu, jak witaminy, minerały, nienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik. Jeśli z jakichś przyczyn odczuwamy niedobór któregoś ze składników, którego mogą dostarczyć nam suplementy, wówczas możemy po nie sięgnąć. W przeciwnym razie lepiej starać się przestrzegać diety odpowiedniej dla naszego organizmu i stanu jego zdrowia.

Organizm każdego z nas posiada ogromny potencjał regenerujący i uzdrawiający. Możliwości te są jednak zakłócone bądź ograniczone w przypadku nieodpowiedniego stylu życia. W naszym pokarmie powinno znajdować się wszystko, czego organizm potrzebuje, by właściwie funkcjonować i znajdować się w stanie równowagi, czyli zdrowia. Kiedy jednak nie zapewniamy mu odpowiednio przygotowanych posiłków, zapominamy lub z pewnych względów nie jesteśmy w stanie spożywać posiłków o tych samych porach, jesteśmy przepracowani lub pod wpływem ciągłej presji i stresu, wówczas naszemu organizmowi zaczyna brakować składników odżywczych, witamin, minerałów… Nie możemy jednak zastąpić ich jedynie suplementami.

Suplementy są dobrym rozwiązaniem jako dodatek do naszej diety – odpowiednio dobranej i przestrzeganej. Stanowią dobry pomysł w przypadku, kiedy zapadamy na określoną dolegliwość lub z jakiegoś powodu, mimo odpowiedniego odżywiania się, mamy zapotrzebowanie na daną substancję odżywczą czy minerał. Podczas przewlekłego przeziębienia możemy sięgnąć po witaminę C w tabletkach. Kiedy mamy problemy ze skurczami mięśni, możemy sięgnąć po suplement w postaci magnezu, starając się jednak usunąć problem także dostarczając organizmowi odpowiedni pokarm oraz dbając o zminimalizowanie czynników zewnętrznych, które mogłyby nasilać problem. Mając anemię możemy sięgnąć po suplement żelaza, będąc wegetarianinem, po suplement białka.

Uwaga!

Istnieją różne suplementy diety, jedne przeznaczone są dla sportowców, inne dla osób odchudzających się, mające pomóc w modelowaniu ciała, zwiększenia jego siły czy masy. Do ich stosowania powinniśmy podchodzić „z głową”. Suplementy nie mogą zastąpić posiłku, mają stanowić, jak sama nazwa wskazuje, jedynie dodatek.

Stosowaliście kiedyś suplementy diety? Jakie jest Wasze zdanie na ich temat?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here