Nie od razu wiadomo, że nasz maluszek jest uczulony na pewne pokarmy, którymi go karmimy. Alergię pokarmową można wykryć za pomocą testów alergicznych, dlatego rodzice nie powinni mieć do siebie pretensji, iż wcześniej nie domyślili się, iż podawany pokarm może szkodzić zdrowiu ich pociechy. W dzisiejszym świecie alergie pokarmowe zdarzają się często i dolegają nie tylko dzieciom, ale także dorosłym. Ważne, aby nie bagatelizować objawów towarzyszącym alergii.

Przy alergii pokarmowej często dziecku dolegają problemy żołądkowe, takie jak: ulewanie, wzdęcia, wymioty, ból brzuszka czy biegunka. Ponadto dziecko może mieć problemy z oddychaniem, obrzęk twarzy i gardła. Gdy któryś z objawów dolega naszemu malcowi, należy bezzwłocznie udać się z nim do pediatry, który przebada maluszka oraz zleci komplet badań. Prawidłowa diagnoza i leczenie są niezbędne do lepszego samopoczucia dziecka.

Rodzice powinni orientować się jakie alergeny najczęściej powodują reakcję uczuleniową. Należą do nich przede wszystkim: mleko krowie, kurze jaja, ryby, do których w szczególności należą śledzie i makrela. Pozostałe produkty, które najczęściej są powodem alergii pokarmowej to m.in. soja i jej produkty, pomidory, orzechy, ale także owoce cytrusowe, kiwi i truskawki. Środki chemiczne, które dodawane są do żywności również mogą przyczyniać się do uczuleń.

Uwaga!

Gdy dziecku często dolegają problemy żołądkowe, rodzice powinni przebadać maleństwo w kierunku zdiagnozowania alergii pokarmowej. Pamiętajmy, iż nieleczona alergia może doprowadzić do wielu poważnych komplikacji zdrowotnych, dlatego tak ważna jest szybka diagnoza i leczenie, które polega przede wszystkim na podawaniu środków przeciwhistaminowych i przeciwzapalnych, ale także na wyeliminowaniu z codziennej diety alergenów.

Wasze dziecko cierpi na alergię pokarmową? Jakie objawy Was zaniepokoiły? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak uczyć dziecko przez zabawę?
Następny artykułElektroniczna niania – czy warto? Opinie

Sabina Maćkowicz - pedagog. Abolwentka Uniwersytetu Pedagogcznego w Krakowie. Od kilku lat pracuje z dziećmi, zaczynała jako opiekunka, poźniej wolontariuszka (m.in: w stowarzyszeniu Dać szansę). Doświadczenie zdobywała również w Dziennym Ośrodku Socjoterapii oraz Akademii Młodzieży.

 

Nasz specjalista o sobie:

Uwielbiam dzieci – ich spontaniczność i energię, a zarazem delikatność i kruchość. Od najmłodszych lat angażowałam się w różnego rodzaju akcje charytatywne i wolontaryjne. Pomagałam dzieciom z dysfunkcjami rozwojowymi. Etap ten był niezwykle trudnym doświadczeniem w moim życiu, ale także bardzo dużo mnie nauczył. Swój zawód wiążę głównie z wychowaniem przedszkolnym i wczesnoszkolnym. To wspaniałe uczucie patrzeć, jak dziecko się rozwija i móc mu w tym pomagać ...Mieć w tym swój maleńki udział...

Mam wiele innych zainteresowań, które są dla mnie odskocznią od codzienności. W wolnych chwilach chętnie czytam. Literatura to jedna z moich pasji . Lubię także aktywny wypoczynek – wyjazdy i spacery po górach, a w zimie jazdę na snowboardzie.  Podróże i odkrywanie nowych miejsc, to coś co mnie bardzo uszczęśliwia – jest to niewątpliwie część mojego życia.

Od dziecka moim zamiłowaniem było pisanie – stąd wybór studiów dziennikarskich.  Pisząc mogę łączyć swoją wiedzę z umiejętnościami, co daje mi poczucie ogromnej samorealizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here