„Cebulki na wiosnę”

Wypełniamy dno donicy niewielkimi kamykami. Umieszczamy na nich 5-6 cebulek żonkili bądź tulipanów – spiczastą końcówką do góry. Następnie przysypujemy ziemią, ubijając ją mocno wokół cebulek. Pozostawiamy donicę w chłodnym i ciemnym miejscu na kilka tygodni, a następnie wystawiamy na słońce. W ciągu miesiąca kwiaty powinny zakwitnąć, warto potem przesadzić je do ogródka.

„Obserwacja owadów”

Warto zachęcić dziecko do obserwacji zwierząt. Gdy dziecko jest szczególnie zafascynowane jakimś owadem, możemy pozwolić mu na jeden dzień zamknąć go w przezroczystym pojemniku. Jednakże pamiętajmy, aby stworzyć owadowi odpowiednie środowisko, wrzucając do środka zakrętkę od butelki z wodą, patyk oraz trochę zielonych liści. Następnie przykrywamy pudełko papierem do żywności albo zakrętką, w której robimy kilka dziurek. Zachęcajmy malca do obserwacji i rysunków, rozmawiajmy na temat budowy owada, ale także jego zachowania, po czym pamiętajmy, by wypuścić go w tym samym miejscu z którego go zabraliśmy.

„Co w sobie lubię”

Zachęćmy dziecko do rozmowy na temat tego, co lubi w sobie najbardziej. Ważne, aby wziąć pod uwagę kategorie dotyczące wyglądu, uczuć, talentów, pasji oraz przyjaźni. Starajmy się tak pokierować malcem, aby uwzględniał jedynie swoje zalety, jak również przekonajmy go, aby narysowało swój portret zawierając w nim wymienione cechy. Kiedy ogarnia go smutek i złość, warto powracać z dzieckiem do obrazka, aby pamiętało, iż zły dzień czy gorszy nastrój nie powodują, że jego zalety stają się niewidoczne i znikają.

Macie inne pomysły na edukacyjne zabawy dla dzieci? Podzielcie się nimi!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułEko-zabawki – co to, czy warto?
Następny artykułAlergia pokarmowa u dzieci – przyczyny, objawy

Sabina Maćkowicz - pedagog. Abolwentka Uniwersytetu Pedagogcznego w Krakowie. Od kilku lat pracuje z dziećmi, zaczynała jako opiekunka, poźniej wolontariuszka (m.in: w stowarzyszeniu Dać szansę). Doświadczenie zdobywała również w Dziennym Ośrodku Socjoterapii oraz Akademii Młodzieży.

 

Nasz specjalista o sobie:

Uwielbiam dzieci – ich spontaniczność i energię, a zarazem delikatność i kruchość. Od najmłodszych lat angażowałam się w różnego rodzaju akcje charytatywne i wolontaryjne. Pomagałam dzieciom z dysfunkcjami rozwojowymi. Etap ten był niezwykle trudnym doświadczeniem w moim życiu, ale także bardzo dużo mnie nauczył. Swój zawód wiążę głównie z wychowaniem przedszkolnym i wczesnoszkolnym. To wspaniałe uczucie patrzeć, jak dziecko się rozwija i móc mu w tym pomagać ...Mieć w tym swój maleńki udział...

Mam wiele innych zainteresowań, które są dla mnie odskocznią od codzienności. W wolnych chwilach chętnie czytam. Literatura to jedna z moich pasji . Lubię także aktywny wypoczynek – wyjazdy i spacery po górach, a w zimie jazdę na snowboardzie.  Podróże i odkrywanie nowych miejsc, to coś co mnie bardzo uszczęśliwia – jest to niewątpliwie część mojego życia.

Od dziecka moim zamiłowaniem było pisanie – stąd wybór studiów dziennikarskich.  Pisząc mogę łączyć swoją wiedzę z umiejętnościami, co daje mi poczucie ogromnej samorealizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here