Zainteresowanie własnymi narządami płciowymi możemy zaobserwować już u niemowląt. Często maluszek dotyka się zwłaszcza po zdjęciu pieluszki oraz podczas kąpieli. Strefa intymna jest po prostu miejscem, które niemowlak poznaje tak jak resztę ciała. Uświadomienie i szczególne zaciekawienie przychodzi później (najczęściej w wieku trzech lat).

Eksploracji służy przebywanie w grupie rówieśników, na przykład w przedszkolu. Na początku maluszki dążą do zaobserwowania różnic w narządach płciowych dziewczynek i chłopców. Dzieci interesują się odmiennym sposobem siusiania, dziewczynki próbują robić to tak jak chłopcy – na stojąco, a także podglądają. Po czasie obserwacji i wypytywania przychodzi okres aktywnych zabaw i zachowań. Wśród nich wyróżnić można zabawy seksualne. Są one przenoszeniem zaobserwowanych wcześniej aktywności i odgrywaniem ról, na przykład małżeństwa czy doktora. Pojawiają się też dowcipy, opowiadane głównie przez chłopców, o zabarwieniu erotycznym.

Innym rodzajem zachowań seksualnych dzieci są zachowania masturbacyjne. Występują one dość często. Maluch odkrywa, że dotykanie miejsc intymnych sprawia przyjemność, więc to powtarza. Jak powinien postąpić dorosły, gdy przyłapie szkraba na tej czynności? Najlepiej jest, gdy podejdzie do tego spokojnie, bez robienia wyrzutów i zawstydzania malca. Warto powiedzieć dziecku, żeby nie powtarzał tego typu zachowań i za każdym razem przypominać o tym. Pamiętajmy o naturalności tej fazy rozwoju i zbytnio się nie przejmujmy. Zwróćmy jednak baczną uwagę i bądźmy czujni, jeśli dziecko masturbuje się często lub przez długi okres czasu. Może być to jego sposób na odreagowywanie napięć, trudnych sytuacji (na przykład rozwodu rodziców) lub kłótni w domu. Poświęćmy maluchowi jeszcze więcej czasu, otoczony go bliskością i zainteresowaniem.

Swoje zainteresowanie sferą intymną dzieci przejawią także w rysunkach oraz w pytaniach „Skąd się biorą dzieci?”. Pytań nie należy lekceważyć, ale odpowiadać stosownie do wieku malucha i jego poziomu rozumienia. Początkowo wystarczą zdawkowe odpowiedzi, które z czasem trzeba bardziej konkretyzować. Nie zapominajmy o dobrej postawie z naszej strony. Nie dziwmy się i nie potępiajmy. Już w tak młodym wieku wpływamy na rozwój psychoseksualny człowieka.

Jakie zachowania o podłożu seksualnym niepokoją Cię u dziecka? Jak wtedy reagujesz?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak rozpoznać, czy moje dziecko bierze narkotyki?
Następny artykułJakie są objawy boreliozy?

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here