Etapy rozwoju dziecka

Każde dziecko rozwija się w innym tempie i nabywa różnego rodzaju umiejętności. Nie warto więc porównywać swojej pociechy do innych. Wszystko ma swój czas i najważniejsze jest to, aby dziecko było zdrowe, a nie konkurowało z rówieśnikami. Dobrze jest jednak wiedzieć, że specjaliści wyróżniają etapy rozwoju dziecka, szczegółowo opisując je w książkach edukacyjnych dla rodziców czy opiekunów, a także portalach parentingowych. Ich charakterystykę przedstawiamy poniżej!

Etapy rozwoju dziecka – pierwszy rok krok po kroku

Pierwszym i najważniejszym momentem w życiu każdego dziecka są jego narodziny. Wówczas dziecko otrzymuje tytuł noworodka i pozostaje nim do około miesiąca. Następnie nazywane jest niemowlęciem. To czas do ukończenia przez nie 12 miesięcy życia. Czy w tym okresie dziecko jest w stanie się rozwinąć? Ależ oczywiście! Pierwszy rok jest kluczowy, jeśli mowa o etapach rozwoju dziecka. Pociecha dynamicznie i wszechstronnie się zmienia. Narządy wewnętrzne niemowlęcia nabierają kształtów i się rozwijają, ponadto przybiera ono na wadze, nabiera siły i sprawności fizycznej. Dziecko uczy się pokazywać emocje, wyrażać swoje potrzeby. Nierzadko również nawiązuje pierwsze relacje z bliskimi jej osobami.

rozwój dziecka

Etapy rozwoju dziecka można podzielić w następujący sposób:

  • Pierwszy miesiąc życia to poznawanie świata, zapachów i otoczenia. Dziecko potrzebuje wówczas dużo ciepła i miłości.
  • W drugim miesiącu życia dziecko zaczyna pracę nad samokontrolą główki. Obraca nią, próbuje się wyginać. Reaguje na butelkę czy pierś, bo wie, że to źródło mleka. Potrafi również samodzielnie utrzymać w dłoni niewielką i lekką zabawkę lub zaciska palec.
  • Trzeci miesiąc to próba leżenia na brzuszku, podpieranie się na przedramionach, obracanie się na plecy.
  • Czwarty miesiąc zwiastuje najczęściej samodzielne i całkowite obracanie się na plecy, stabilne leżenie na brzuchu, delikatne podpieranie się rękoma. Ponadto dziecko w tym okresie trzyma zabawki, chwyta za dłonie czy ubrania.
  • Piąty miesiąc to przełomowy czas w rozwoju dziecka, ponieważ właśnie wtedy potrafi ono często już samodzielnie siedzieć. Chwyta zabawki całą dłonią, a jego uwagę wzbudzają przedmioty używane na co dzień przez dorosłych, np. klucze, breloki, biżuteria.
  • Szósty miesiąc to trzymanie przedmiotów oburącz, przekładanie ich z ręki do ręki. Niemowlę potrafi również obrócić się po okręgu, leżąc na brzuszku i podpierając wyłącznie jedną dłonią.
  • Siódmy miesiąc jest czasem buntu. Dziecko pluje jedzeniem, manifestuje niezadowolenie w związku ze złą zabawką, którą otrzymał czy przewróceniem na bok.
  • Ósmy miesiąc to moment, w którym pociecha samodzielnie siedzi i podejmuje próbę raczkowania. Naśladuje rodziców przy jedzeniu czy zabawie.
  • Dziewiąty miesiąc przynosi próby podpierania się na stojąco. Przeżuwanie i gryzienie nie stanowi dla dziecka problemu.
  • Dziesiąty miesiąc życia dziecka objawia się samodzielnymi spacerami po pomieszczeniu, wspierając się o szafki czy kanapę. Picie z kubeczka czy robienie „pa pa” na pożegnanie też już występuje w tym okresie.
  • Jedenasty miesiąc to najczęściej moment, w którym dziecko chodzi z rodzicem za rękę, podaje opiekunowi przedmioty i ogląda w książkach obrazki.
  • Dwunasty miesiąc to pierwsze kroki, stabilne stanie bez podparcia i wskazywanie palcem danego przedmiotu lub osoby.

Jak wspomóc każdy z etapów rozwoju dziecka? Sprawdzi się tutaj przytulanie dziecka, noszenie go na rękach, kładzenie dziecka na podłodze (w bezpieczny sposób i równie bezpiecznej pozycji!), kołysanie, bujanie w leżaczku, trzymanie za rękę. W późniejszych miesiącach życia pomaganie w próbach raczkowania, stania, następnie chodzenia. Warto jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne i w różnym czasie nabywa nowych umiejętności. Nie należy więc na nim wymuszać kolejnego kroku, jeśli z obecnym czuje się niepewnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here