Dziecko Etapy rozwoju dziecka - poznaj je!

Etapy rozwoju dziecka – poznaj je!

-

Każde dziecko rozwija się w innym tempie i nabywa różnego rodzaju umiejętności. Nie warto więc porównywać swojej pociechy do innych. Wszystko ma swój czas i najważniejsze jest to, aby dziecko było zdrowe, a nie konkurowało z rówieśnikami. Dobrze jest jednak wiedzieć, że specjaliści wyróżniają etapy rozwoju dziecka, szczegółowo opisując je w książkach edukacyjnych dla rodziców czy opiekunów, a także portalach parentingowych. Ich charakterystykę przedstawiamy poniżej!

Etapy rozwoju dziecka – pierwszy rok krok po kroku

Pierwszym i najważniejszym momentem w życiu każdego dziecka są jego narodziny. Wówczas dziecko otrzymuje tytuł noworodka i pozostaje nim do około miesiąca. Następnie nazywane jest niemowlęciem. To czas do ukończenia przez nie 12 miesięcy życia. Czy w tym okresie dziecko jest w stanie się rozwinąć? Ależ oczywiście! Pierwszy rok jest kluczowy, jeśli mowa o etapach rozwoju dziecka. Pociecha dynamicznie i wszechstronnie się zmienia. Narządy wewnętrzne niemowlęcia nabierają kształtów i się rozwijają, ponadto przybiera ono na wadze, nabiera siły i sprawności fizycznej. Dziecko uczy się pokazywać emocje, wyrażać swoje potrzeby. Nierzadko również nawiązuje pierwsze relacje z bliskimi jej osobami.

rozwój dziecka

Etapy rozwoju dziecka można podzielić w następujący sposób:

  • Pierwszy miesiąc życia to poznawanie świata, zapachów i otoczenia. Dziecko potrzebuje wówczas dużo ciepła i miłości.
  • W drugim miesiącu życia dziecko zaczyna pracę nad samokontrolą główki. Obraca nią, próbuje się wyginać. Reaguje na butelkę czy pierś, bo wie, że to źródło mleka. Potrafi również samodzielnie utrzymać w dłoni niewielką i lekką zabawkę lub zaciska palec.
  • Trzeci miesiąc to próba leżenia na brzuszku, podpieranie się na przedramionach, obracanie się na plecy.
  • Czwarty miesiąc zwiastuje najczęściej samodzielne i całkowite obracanie się na plecy, stabilne leżenie na brzuchu, delikatne podpieranie się rękoma. Ponadto dziecko w tym okresie trzyma zabawki, chwyta za dłonie czy ubrania.
  • Piąty miesiąc to przełomowy czas w rozwoju dziecka, ponieważ właśnie wtedy potrafi ono często już samodzielnie siedzieć. Chwyta zabawki całą dłonią, a jego uwagę wzbudzają przedmioty używane na co dzień przez dorosłych, np. klucze, breloki, biżuteria.
  • Szósty miesiąc to trzymanie przedmiotów oburącz, przekładanie ich z ręki do ręki. Niemowlę potrafi również obrócić się po okręgu, leżąc na brzuszku i podpierając wyłącznie jedną dłonią.
  • Siódmy miesiąc jest czasem buntu. Dziecko pluje jedzeniem, manifestuje niezadowolenie w związku ze złą zabawką, którą otrzymał czy przewróceniem na bok.
  • Ósmy miesiąc to moment, w którym pociecha samodzielnie siedzi i podejmuje próbę raczkowania. Naśladuje rodziców przy jedzeniu czy zabawie.
  • Dziewiąty miesiąc przynosi próby podpierania się na stojąco. Przeżuwanie i gryzienie nie stanowi dla dziecka problemu.
  • Dziesiąty miesiąc życia dziecka objawia się samodzielnymi spacerami po pomieszczeniu, wspierając się o szafki czy kanapę. Picie z kubeczka czy robienie „pa pa” na pożegnanie też już występuje w tym okresie.
  • Jedenasty miesiąc to najczęściej moment, w którym dziecko chodzi z rodzicem za rękę, podaje opiekunowi przedmioty i ogląda w książkach obrazki.
  • Dwunasty miesiąc to pierwsze kroki, stabilne stanie bez podparcia i wskazywanie palcem danego przedmiotu lub osoby.

Jak wspomóc każdy z etapów rozwoju dziecka? Sprawdzi się tutaj przytulanie dziecka, noszenie go na rękach, kładzenie dziecka na podłodze (w bezpieczny sposób i równie bezpiecznej pozycji!), kołysanie, bujanie w leżaczku, trzymanie za rękę. W późniejszych miesiącach życia pomaganie w próbach raczkowania, stania, następnie chodzenia. Warto jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne i w różnym czasie nabywa nowych umiejętności. Nie należy więc na nim wymuszać kolejnego kroku, jeśli z obecnym czuje się niepewnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co warto zobaczyć w Polsce? – Lubuski Szlak Wina i Miodu

Pod pojęciem enoturysty kryje się osoba, która zwiedza miejsca, związane z produkcja wina. Są to winnice, winiarnie czy muzea. Trudno sobie wyobrazić enoturystę, który nie korzysta z degustacji tego szlachetnego trunku. Jedną z najciekawszych tras jest Lubuski Szlak Miodu i Wina.

Jak narysować portret ze zdjęcia?

Jeżeli nie mamy możliwości namalowania portretu z natury, a mamy do dyspozycji zdjęcie to jesteśmy w stanie na jego podstawie wykonać równie dobry obraz jak obserwując modela w naturze.

Zobacz też

Zośka – zasady gry

Zośka to gra, która polega na odbijaniu woreczka wykonanego z wełny. Woreczek wypełniony jest sypkim makiem. W grze może brać udział kilka osób.

Zmywarki na sferis.pl – sprzęt wysokiej jakości dla każdego

Zmywarki to coraz chętniej kupowane urządzenia w Polsce. Każdy, kto planuje kupić zmywarkę, powinien sobie odpowiedzieć na kilka istotnych...

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Może Cię zainteresuje: