Zacznijmy od tego czy ustaliliśmy z dzieckiem dlaczego tak naprawdę kąpiel jest nieprzyjemna? Czy dziecko czegoś się przestraszyło? Czy może jest coś co dziecko chciałoby zrobić podczas kąpieli. Jeśli chodzi o kwestię bezpieczeństwa, należy zapewnić dziecko, że zawsze podczas kąpieli ktoś nad nim czuwa. Może to jest kluczem do całego problemu. Naczelna zasadą dla wszystkich rodziców powinno być to, że NIGDY dziecko nie powinno być pozostawione bez opieki dorosłego. Ta zasada obowiązuje przy młodszych dzieciach i przy kilkuletnich także. Jest to kwestia dziecięcego bezpieczeństwa i spokoju rodziców, że nic złego się nie przytrafi.

Aby przekonać się czy dziecko nie boi się wody proponujemy prostą zabawę w kąpiel zwierzątek. Należy do kilku pojemniczków nalać wody i tak spróbować zabawić się z dzieckiem. Jeśli nabierzemy przekonania, że dziecko nie boi się wody wtedy można spokojnie podejmować dalsze próby. Jeśli zauważymy, że dziecko rzeczywiście boi się wody konieczne jest odbycie rzeczowej spokojnej rozmowy na ten temat. Należy zapewnić dziecko, że zawsze przy kąpieli ktoś nad nim czuwa i jest bezpieczne.

Innym pomysłem na przekonanie dziecka do kąpieli jest wizyta w sklepie z akcesoriami do kąpieli. W drogeriach czy innych sklepach kosmetycznych są dostępne pastylki zabarwiające wodę, pianki do kąpieli o różnych zapachach atrakcyjnych dla dziecka takich jak np.: guma balonowa, truskawka, jabłuszko, wanilia. Fantastyczna rzeczą są zmywalne kredki do wanny, którymi dziecko może w różny sposób pomalować miejsce kąpieli. Można zaproponować dziecku również zakup zabawek imitujących czynności dorosłych takie jak: zabawkowy sprzęt do nurkowania, aparat do robienia podwodnych zdjęć. Wszystkie te rzeczy z pewnością uatrakcyjnią kąpiel malucha.

Jest jeszcze jeden kłopot z którym się borykają rodzice, a mianowicie wiele dzieci nie znosi mycia głowy. Ta czynność powoduje bardzo często sytuację dlaczego dziecko stroni od kąpieli. Podczas mycia włosów dzieci nie cierpią kiedy woda zalewa im twarz. Niektóre dzieci wręcz zachłystują się tą wodą. Dochodzi wtedy do sytuacji kiedy dla dziecka kąpiel jest po prostu karą.

W sklepach dziecięcych jest do kupienia specjalne rondo do ochrony przed zalaniem twarzy woda i szamponem. Włosy są przytrzymywane z tyłu, a cała twarz jest zasłonięta. Można spróbować wykonać takie rondo samodzielnie. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla tych maluchów, które nie znoszą tej czynności. Kiedy przygotujemy w ten sposób dziecko mam gwarancję, że jest ono bezpieczne.

kąpiel dzieckasxc.hu

Wszystkie te zabiegi z pewnością zachęca dziecko do kąpieli. Kąpiel będzie atrakcyjna, stanie się dla niego prawdziwą podwodną przygodą. Dodatkowo zachęcenie dziecka do samodzielnego umycia się atrakcyjną, kolorową gąbką, myjką czy czymś podobnym będzie dla dziecka świetną okazją do nauki samoobsługi. Dziecko będzie się czuło samodzielne i docenione przez rodziców. Taka kąpiel będzie również dla niego sukcesem, więc nie zapomnijmy dziecko za to pochwalić. Przygotujmy również jakąś nagrodę. Stwórzmy np. system nagradzania za kąpiel w postaci magnesów przyczepianych na tablicę. Gdy dziecko zbierze 7 na koniec tygodnie jest nagroda. Dodatkowo zmotywujemy dziecko do działania, a takie zachowanie będzie dla niego informacją, że nauka przynosi również korzyści.

Kąpiel dziecka zatem nie musi być kara, nie musi też być nieprzyjemnym momentem dla całej rodziny. Ma być spokojnym, atrakcyjnym wydarzeniem, po którym następuje sen. Kiedy odbędzie się ona w atmosferze krzyków, histerii na spokojny sen nie ma co liczyć. A nie o to nam chodzi. Dbając o to, by dziecko czuło się bezpiecznie podczas kąpieli zapewniamy je, że nad nim czuwamy i nie grozi mu żadne niebezpieczeństwo.

Spełniając te warunki możemy być pewni, że raz na zawsze skończą się wasze męczarnie, dziecko będzie zadowolone i pewne, że podczas kąpieli można się świetnie bawić. Spokojne dziecko, spokojni rodzice, zdrowy spokojny sen poprzedzony przyjemną kąpielą. Wszystko tak jak być powinno.

Wasze dziecko nie chce się kąpać? Jak myślicie – skąd ten problem? Co robicie w takich sytuacjach? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzy pozwolić dziecku oglądać telewizję?
Następny artykułCo zrobić, gdy dziecko nie chce spać samo w łóżeczku?

Anna Stachowicz - z zawodu terapeutka zajęciowa, odbyła roczny staż w przedszkolu miejskim, pracowała wielu zakładach opiekuńczych dla dzieci i dorosłych. Prywatnie jest matką dwójki dzieci.Tematyka dziecięca i praca z nimi jest jej szczególnie bliska.

 

Nasz spec jalista o sobie:

Jestem mamą dwójki maluchów prawie 5 letniego Alexa i 2 letniej Majki. Na co dzień pochłania mnie wychowanie moich szkrabów. Zawodowo jetem terapeutą zajęciowym, kocham pracę z dziećmi szczególnej troski i tymi zdrowymi także. Pasjonuje mnie psychologia dziecięca, książki, ciekawe filmy o tematyce psychologicznej. W wolnych chwilach uwielbiam samotne spacery i słuchanie różnorodnej muzyki z kubkiem kawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here