Dziecko Ile powinno ważyć dziecko? Prawidłowa waga dziecka

Ile powinno ważyć dziecko? Prawidłowa waga dziecka

-

Dziecko będzie w życiu wielokrotnie ważone. Masa ciała jest bowiem wyznacznikiem prawidłowego rozwoju. W przypadku noworodków i niemowląt wskazuje czy maluszek wystarczająco się najada. Dopuszczalne odchylenia są nieraz duże. Donoszony noworodek przeciętnie waży 3,5kg, choć zdarza się również że 4,5kg. Najważniejszy jest jednak stały, łagodnie przebiegający przyrost masy ciała.

W przypadku niemowląt przyjmuje się ogólną zasadę zwielokrotniania masy urodzeniowej, to znaczy podwojenie w czwartym miesiącu, potrojenie w siódmym, ósmym miesiącu życia. Każde dziecko z osobna powinno więc osiągnąć swoją własną normę ściśle powiązaną z wagą, z jaką przyszło na świat. Błędem jest więc porównywanie masy ciała dwojga dzieci, choćby urodzonych tego samego dnia. Mamy, zamiast zamartwiać się i zestawiać ze sobą ciężary ciała występujące u dzieci przyjaciółek, powinny raczej skorzystać z siatek centylowych umieszczonych w książeczkach zdrowia dziecka.

Odczytywanie wyników na siatce centylowej jest jedyną najskuteczniejszą obserwacją przyrostu masy ciała. Siatki centylowe zostały ułożone na podstawie licznych badań. Osobno rozpatrywane są grupy dziewczynek oraz grupy chłopców. Uśrednionym wynikiem jest 50.centyl wskazujący na powtarzalność wyniku u połowy badanych w tym samym wieku. Norma rozciąga się od 3. do 97.centyla. Im bliżej dolnej granicy, tym dzieci są niższe i chudsze. Zbliżanie się do górnej granicy 97.centyla dotyczy dzieci wyższych i tęższych. Warto jest odnotowywać pomiary na siatce. Połączenie punktów z poszczególnych wykresów tworzy tzw. „krzywą rozwoju”. Jej przebieg definiuje zachodzący rozwój. Oczywiście linia ta nie musi ściśle pokrywać się ze średnią z 50.centyla. Niższe lub wyższe ułożenie wskazywać będzie na porównanie w stosunku do rówieśników, co niekoniecznie oznacza, że rozwój przebiega nieprawidłowo.

Nasze zaniepokojenie, ale też nie panikę, powinny wzbudzić następujące obserwacje:

– dziecko do tej pory stopniowo przybierające na wadze zatrzymuje się na jakimś poziomie,
– zwiększanie masy ciała nie przebiega regularnie, ale gwałtownie,
– krzywa obrazująca przybieranie na wadze przebiega poniżej 3.centyla lub powyżej 97.centyla.

W powyższych wypadkach zaleca się konsultację lekarską.

Niepokoi Was waga Waszego maluszka czy też wszystko jest w jak najlepszym porządku? Dajcie znać.

Anna Chmielewska

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak pić bruderszaft?

Użytkownicy języka angielskiego nie muszą martwić się o zasady tytułowania osób. Niezależnie od wieku i rangi, zwracają się do siebie po imieniu. Z kolei bogactwo języka polskiego niekiedy wzbudza wątpliwości, jak powinniśmy tytułować drugą osobę. Mamy tytuły służbowe, naukowe, dyplomatyczne, a także honorowe… Aby pominąć je w nieoficjalnych kontaktach, wystarczy zaproponować komuś przejście na „ty”. Czasem wystarczy tylko uścisk dłoni i wymówienie na głos swoich imion. Niektóre sytuacje jednak wymagają wypicia bruderszaftu.

Łazienka w stylu rustykalnym – aranżacje

Styl rustykalny mimo zamiłowania do dużej ilości elementów znajdujących się we wnętrzu, lubi proste ich formy i tradycję. Ma dziać się dużo, ale nieskomplikowanie.

Zobacz też

Co jest potrzebne do stuntu?

Motocykle wyposażone we wszystko, co jest potrzebne do stuntu, to często mocno zmodyfikowane egzemplarze, które pochodzą przede wszystkim od motocykli sportowych, czasem mocnych nakedów i zacięcia sportowego. Wynika to z konstrukcji tego rodzaju maszyn – są wytrzymałe, przystosowane do ciężkiej pracy i zwarte. Silniki spokojnie wytrzymują wysokie obroty, a reszta podzespołów współgra z nimi.

Gdzie znaleźć tanie artykuły szkolne?

Poszukiwanie tanich artykułów szkolnych, zwłaszcza w okresie rozpoczęcia roku szkolnego, może być wyzwaniem dla wielu rodziców i uczniów. W...

Indywidualny trening personalny

Dlaczego warto postawić na indywidualny trening personalny? Warszawa oferuje rozwiązanie, które pozwala połączyć potrzebę aktywności fizycznej z dostosowanym do...

Może Cię zainteresuje: