Dziecko Jak ćwiczyć prawidłową wymowę z dzieckiem?

Jak ćwiczyć prawidłową wymowę z dzieckiem?

-

O rozwój mowy należy dbać od najmłodszych lat życia dziecka, prawidłowo ją stymulować poprzez odpowiednie ćwiczenia. U dzieci do 3 roku życia możemy za pomocą prostych i wesołych zabaw usprawniać narządy mowy, by w późniejszym czasie mogły sprawnie funkcjonować. Oto przykładowe ćwiczenia, jakie można przeprowadzić z małym:

– Zabawy z rurką i słomką (do szklanki nalewamy trochę wody, po czym demonstrujemy dziecku, jak przy pomocy słomki dmuchamy w dno szklanki, wytwarzając bąbelki czy dziurę w wodzie. Następnie razem z dzieckiem powtarzamy zadanie kilkakrotnie, dopóki maluch się nie znudzi tą czynnością.

– Doskonale wpływającym ćwiczeniem na układ oddechowy jest dmuchanie na świeczkę, by zgasić płomyk, bądź na piórko, aby cały czas utrzymywać je w powietrzu nad głową.

– Ważne, by nie zapominać o ćwiczeniach usprawniających język malucha, co ma szczególny wpływ na poprawną wymowę. Warto zabawiać dziecko wydając różne odgłosy zwierząt i zachęcać by powtarzało, np. ko ko ko, pi pi pi, kwa kwa kwa itd. Można również pytać dziecko jak robi krówka, konik i inne zwierzątka mu znane.

– Kolejnym ćwiczeniem, również językowym jest wykonywanie /koniecznie przed lustrem/ razem z dzieckiem poleceń , np. sięgnij językiem do brody, ucha, nosa.

– Ćwiczeniem wpływającym na rozwój narządów artykulacyjnym jest również gryzienie skórek i przeżuwanie pokarmu.

nauka mówieniamorguefile.com

U dzieci powyżej 3 lat w dalszym ciągu przeprowadzamy ćwiczenia oddechowe, gdyż uczą one dziecko prawidłowego oddychania, co pozwoli im dostosować oddech do wypowiadanych zdań. Z kolei u starszych dzieci powyżej 5-6 roku życia możemy pozwolić sobie na doskonalenie mowy poprzez tzw. łamańce językowe. To wspaniała zabawa zarówno dla rodzica, jak i dla dziecka. Przeciętny sześciolatek posługuje się już poprawną wymową, dlatego warto poświęcać czas ćwicząc wymowę przykładowych zdań:

– Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego.

– Stół z powyłamywanymi nogami.

– Jola lojalna, jola nielojalna.

– Cesarz często czesał cesarzową.

– Chłop pcha pchłę, pchłę pcha chłop.

– Czarny dzięcioł z chęcią pień ciął.

– Ćma ćmę ćmi.

– Jerzy nie cieszy się, że na wieży jest gniazdo jeży.

– Kiedy susza szosa sucha.

– Lepszy wyż niż niż.

– Rewolwer wyrewolwerował się w rękach rewolwerowca.

– Ząb zupa zębowa, dąb zupa dębowa.

– Spadł bąk na strąk, a strąk na pąk, pękł pąk, pękł strąk, a bąk się zląkł.

Należy zaznaczyć, iż dzieci, które mają problemy z prawidłową wymową, powinny jak najszybciej zostać objęte pomocą logopedyczną. To bardzo ważne, aby dziecko zostało odpowiednio wcześnie zdiagnozowane oraz by podjęło zajęcia korekcyjne, mające na celu zmniejszenie deficytu bądź całkowite wyeliminowanie go.

Wasze dziecko mówi niewyraźnie lub ma inne problemy z wymową? Jakie? Konsultowaliście się z logopedą? Dajcie znać.

Sabina Maćkowicz

Sabina Maćkowicz - pedagog. Abolwentka Uniwersytetu Pedagogcznego w Krakowie. Od kilku lat pracuje z dziećmi, zaczynała jako opiekunka, poźniej wolontariuszka (m.in: w stowarzyszeniu Dać szansę). Doświadczenie zdobywała również w Dziennym Ośrodku Socjoterapii oraz Akademii Młodzieży.

 

Nasz specjalista o sobie:

Uwielbiam dzieci – ich spontaniczność i energię, a zarazem delikatność i kruchość. Od najmłodszych lat angażowałam się w różnego rodzaju akcje charytatywne i wolontaryjne. Pomagałam dzieciom z dysfunkcjami rozwojowymi. Etap ten był niezwykle trudnym doświadczeniem w moim życiu, ale także bardzo dużo mnie nauczył. Swój zawód wiążę głównie z wychowaniem przedszkolnym i wczesnoszkolnym. To wspaniałe uczucie patrzeć, jak dziecko się rozwija i móc mu w tym pomagać ...Mieć w tym swój maleńki udział...

Mam wiele innych zainteresowań, które są dla mnie odskocznią od codzienności. W wolnych chwilach chętnie czytam. Literatura to jedna z moich pasji . Lubię także aktywny wypoczynek – wyjazdy i spacery po górach, a w zimie jazdę na snowboardzie.  Podróże i odkrywanie nowych miejsc, to coś co mnie bardzo uszczęśliwia – jest to niewątpliwie część mojego życia.

Od dziecka moim zamiłowaniem było pisanie – stąd wybór studiów dziennikarskich.  Pisząc mogę łączyć swoją wiedzę z umiejętnościami, co daje mi poczucie ogromnej samorealizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Czyszczenie fug

Jednym z popularnych problemów występujących w łazienkach są zniszczone fugi. Czyszczenie fug jest bardzo pracochłonne, więc wskazana jest dobra organizacja pracy.

Woda różana – zastosowanie

Przeciętny kucharz może znaleźć się w kropce, gdy w nowym przepisie do wypróbowania znajdzie wodę różaną. Tymczasem ten wyrazisty i niezwykły ekstrakt jest jednym z podstawowych składników wielu potraw z kuchni świata.

Zobacz też

Góry Opawskie – atrakcje

Park Krajobrazowy „Góry Opawskie” znajduje się na terenie trzech gmin. Są to: Głuchołazy, Prudnik i Lubrza. Góry Opawskie składają się z trzech masywów, na które prowadzą szlaki turystyczne, czyli: Góry Chrobrego, Biskupiej Kopy i Srebrnej Kopy oraz Długoty i Kobylicy. Do niezwykle malowniczych należą: przełom Białej Głuchołaskiej, dolina Złotego Potoku z przełomem w miejscowościach Jarnołtówek-Pokrzywna czy dolina Bystrego Potoku. Znajdują się tam również dwa rezerwaty: „Cicha Dolina" i „Las Bukowy".

Zmywarki na sferis.pl – sprzęt wysokiej jakości dla każdego

Zmywarki to coraz chętniej kupowane urządzenia w Polsce. Każdy, kto planuje kupić zmywarkę, powinien sobie odpowiedzieć na kilka istotnych...

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Może Cię zainteresuje: