Dziecko Jak ćwiczyć prawidłową wymowę z dzieckiem?

Jak ćwiczyć prawidłową wymowę z dzieckiem?

-

O rozwój mowy należy dbać od najmłodszych lat życia dziecka, prawidłowo ją stymulować poprzez odpowiednie ćwiczenia. U dzieci do 3 roku życia możemy za pomocą prostych i wesołych zabaw usprawniać narządy mowy, by w późniejszym czasie mogły sprawnie funkcjonować. Oto przykładowe ćwiczenia, jakie można przeprowadzić z małym:

– Zabawy z rurką i słomką (do szklanki nalewamy trochę wody, po czym demonstrujemy dziecku, jak przy pomocy słomki dmuchamy w dno szklanki, wytwarzając bąbelki czy dziurę w wodzie. Następnie razem z dzieckiem powtarzamy zadanie kilkakrotnie, dopóki maluch się nie znudzi tą czynnością.

– Doskonale wpływającym ćwiczeniem na układ oddechowy jest dmuchanie na świeczkę, by zgasić płomyk, bądź na piórko, aby cały czas utrzymywać je w powietrzu nad głową.

– Ważne, by nie zapominać o ćwiczeniach usprawniających język malucha, co ma szczególny wpływ na poprawną wymowę. Warto zabawiać dziecko wydając różne odgłosy zwierząt i zachęcać by powtarzało, np. ko ko ko, pi pi pi, kwa kwa kwa itd. Można również pytać dziecko jak robi krówka, konik i inne zwierzątka mu znane.

– Kolejnym ćwiczeniem, również językowym jest wykonywanie /koniecznie przed lustrem/ razem z dzieckiem poleceń , np. sięgnij językiem do brody, ucha, nosa.

– Ćwiczeniem wpływającym na rozwój narządów artykulacyjnym jest również gryzienie skórek i przeżuwanie pokarmu.

nauka mówieniamorguefile.com

U dzieci powyżej 3 lat w dalszym ciągu przeprowadzamy ćwiczenia oddechowe, gdyż uczą one dziecko prawidłowego oddychania, co pozwoli im dostosować oddech do wypowiadanych zdań. Z kolei u starszych dzieci powyżej 5-6 roku życia możemy pozwolić sobie na doskonalenie mowy poprzez tzw. łamańce językowe. To wspaniała zabawa zarówno dla rodzica, jak i dla dziecka. Przeciętny sześciolatek posługuje się już poprawną wymową, dlatego warto poświęcać czas ćwicząc wymowę przykładowych zdań:

– Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego.

– Stół z powyłamywanymi nogami.

– Jola lojalna, jola nielojalna.

– Cesarz często czesał cesarzową.

– Chłop pcha pchłę, pchłę pcha chłop.

– Czarny dzięcioł z chęcią pień ciął.

– Ćma ćmę ćmi.

– Jerzy nie cieszy się, że na wieży jest gniazdo jeży.

– Kiedy susza szosa sucha.

– Lepszy wyż niż niż.

– Rewolwer wyrewolwerował się w rękach rewolwerowca.

– Ząb zupa zębowa, dąb zupa dębowa.

– Spadł bąk na strąk, a strąk na pąk, pękł pąk, pękł strąk, a bąk się zląkł.

Należy zaznaczyć, iż dzieci, które mają problemy z prawidłową wymową, powinny jak najszybciej zostać objęte pomocą logopedyczną. To bardzo ważne, aby dziecko zostało odpowiednio wcześnie zdiagnozowane oraz by podjęło zajęcia korekcyjne, mające na celu zmniejszenie deficytu bądź całkowite wyeliminowanie go.

Wasze dziecko mówi niewyraźnie lub ma inne problemy z wymową? Jakie? Konsultowaliście się z logopedą? Dajcie znać.

Sabina Maćkowicz

Sabina Maćkowicz - pedagog. Abolwentka Uniwersytetu Pedagogcznego w Krakowie. Od kilku lat pracuje z dziećmi, zaczynała jako opiekunka, poźniej wolontariuszka (m.in: w stowarzyszeniu Dać szansę). Doświadczenie zdobywała również w Dziennym Ośrodku Socjoterapii oraz Akademii Młodzieży.

 

Nasz specjalista o sobie:

Uwielbiam dzieci – ich spontaniczność i energię, a zarazem delikatność i kruchość. Od najmłodszych lat angażowałam się w różnego rodzaju akcje charytatywne i wolontaryjne. Pomagałam dzieciom z dysfunkcjami rozwojowymi. Etap ten był niezwykle trudnym doświadczeniem w moim życiu, ale także bardzo dużo mnie nauczył. Swój zawód wiążę głównie z wychowaniem przedszkolnym i wczesnoszkolnym. To wspaniałe uczucie patrzeć, jak dziecko się rozwija i móc mu w tym pomagać ...Mieć w tym swój maleńki udział...

Mam wiele innych zainteresowań, które są dla mnie odskocznią od codzienności. W wolnych chwilach chętnie czytam. Literatura to jedna z moich pasji . Lubię także aktywny wypoczynek – wyjazdy i spacery po górach, a w zimie jazdę na snowboardzie.  Podróże i odkrywanie nowych miejsc, to coś co mnie bardzo uszczęśliwia – jest to niewątpliwie część mojego życia.

Od dziecka moim zamiłowaniem było pisanie – stąd wybór studiów dziennikarskich.  Pisząc mogę łączyć swoją wiedzę z umiejętnościami, co daje mi poczucie ogromnej samorealizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak dodawać oczka na drutach?

Jest taki rodzaj robótki, który nie wymaga dodawania ani gubienia oczek. To szalik. Jeśli jednak chcesz zrobić sweter, który ma wcięcie w talii, beret albo chustę, o raglanie od góry nie wspominając, musisz poznać kilka metod na zwiększanie ilości oczek na drutach.

Objawy zapalenia ucha u dziecka

U dzieci najczęściej dochodzi do zapalenia ucha środkowego. Choroba daje przykre objawy. Dzieci w wieku szkolnym lub maluchy w przedszkolu potrafią mniej lub bardziej trafnie scharakteryzować, co je boli i gdzie. Zapalenie ucha u niemowląt rodzice mogą podejrzewać obserwując charakterystyczne zachowanie się dziecka.

Zobacz też

Domowe maseczki – przepisy

Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym mamy ogromny wybór różnych maseczek, które wybieramy w zależności od naszych potrzeb: rodzaju cery, wieku i dolegliwości skórnych. Maseczki pomagają nam utrzymać czyste pory. Powinno się jest stosować co najmniej dwa razy w tygodniu. W przypadku cery trądzikowej i tłustej wybierzmy te o działaniu oczyszczającym.

Co przedsiębiorca powinien wiedzieć o podatkach?

Nikt nie lubi podatków, jednak każdy przedsiębiorca powinien stale poszerzać wiedzę na ich temat. Opanowanie szczegółowych przepisów pozwoli Ci...

Idealne kremy pod makijaż letni – sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze!

Czy wiesz, czym powinnaś się kierować, poszukując kremu pod makijaż na lato? Jakie wymagania powinien spełnić i o czym...

Może Cię zainteresuje: