Rodzice powinni dbać o uzębienie swoich dzieci już od najmłodszych lat ich życia. Nawet niemowlaczkom, które dopiero czekają na pojawienie się pierwszego ząbka, możemy pomóc poprzez odpowiednie odżywianie. Dlatego między innymi niezwykle ważne jest karmienie dziecka piersią, które ma jeszcze wiele innych zalet, mających bezpośredni wpływ na zdrowie szkraba. U starszych dzieci, które spożywają stałe pokarmy, możemy wprowadzić dietę bogatą w wapń, fosfor oraz witaminy D i C. Dzieci powinny zjadać jak najwięcej warzyw, ziarn zbóż, jak również wypijać dziennie szklankę mleka.

Niezbędne jest również podawanie dzieciom kropli wzbogaconych o witaminę D. Owoce cytrusowe i pomidory są źródłem witaminy C, dlatego pamiętajmy, aby dzieci zjadały je również w ciągu dnia. Dużą rolę w rozwoju zdrowych i mocnych zębów oprócz urozmaiconej diety odgrywa fluor, bowiem jego obecność w szkliwie zwiększa odporność zębów na próchnicę.

Dzieci mogą otrzymywać ten pierwiastek w postaci tabletek, kropli, past do zębów bądź płukanek. Jednakże zdajmy się w tej kwestii na specjalistyczną wiedzę pediatry lub stomatologa, którzy zadbają o to, by dziecko otrzymywało właściwą ilość fluoru. Przestrogą niech będzie fakt, iż zbyt duże ilości mogą przynieść więcej strat niż korzyści naszemu dziecku, poprzez np. pojawienie się plamek na zębach. Dlatego też, gdy stosujemy pastę do zębów pamiętajmy, by dziecko nie połykało jej zbyt dużo.

Kolejną sprawą jest odpowiednie szczotkowanie zębów. Już u niemowląt należy używać szczoteczek z miękkim włosiem, z kolei u starszego dziecka zęby należy czyścić minimum dwa razy dziennie – po śniadaniu i przed snem oraz przestrzenie między zębami nicią dentystyczną najlepiej podczas wieczornej toalety. Małym dzieciom potrzebna jest pomoc rodziców, jednakże nie obawiajmy się pozwalać dziecku na samodzielność, jeżeli będzie o to zabiegać. Ważne, by nabywało umiejętności dbania o higienę jamy ustnej.

Po małym dziecku zawsze należy poprawić, gdyż wiadomo, iż nie potrafi ono jeszcze w dokładny i prawidłowy sposób pozbywać się płytki bakteryjnej z uzębienia. Podczas wizyt stomatologicznych lekarz z pewnością przedstawi zarówno rodzicom, jak i dziecku – poprawną technikę szczotkowania zębów. Jest to bardzo istotne, gdyż warto tego uczyć dziecko od samego początku, gdy jeszcze nie ma złych „nawyków”, które potem trudno wyeliminować.

Rodzice powinni zadbać o to, by przyprowadzać dziecko do dentysty już od 1 roku życia. Dlaczego? Aby dziecko oswoić i zaprzyjaźnić z lekarzem, by nie odczuwało lęku przed nieznanym oraz by pierwsza wizyta nie zakończyła się przykrymi wspomnieniami. Poza tym, gdy stomatolog będzie kontrolował rozwój uzębienia u maluszka systematycznie, wówczas dużo wcześniej wykryje wszelkie nieprawidłowości, co pozwoli uniknąć bolesnego leczenia w późniejszym czasie. Ważną częścią profilaktyki jest również lakowanie, które zaleca się u dzieci przy zębach stałych. Stanowi ono barierę ochronną dla zębów przez kilka lat, co nie oznacza oczywiście zaprzestania wizyt kontrolnych u dentysty.

Uwaga!

Drodzy Rodzice, pamiętajcie o profilaktyce, gdyż jest ona wiodącą sprawą, jeżeli chodzi o zdrowe zęby Waszych pociech. Nie lekceważcie jej, tylko dlatego, że dziecko jest jeszcze malutkie bądź ma ząbki mleczne. Uczcie swoje pociechy dbania o higienę jamy ustnej od małego, nie zapominajcie również o systematycznych wizytach stomatologicznych, jak również o diecie bogatej w niezbędne minerały i witaminy.

Jakie problemy z zębami mają Wasze dzieci? Jak sobie z nimi radzicie?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak wygląda poród rodzinny?
Następny artykułADHD – objawy

Sabina Maćkowicz - pedagog. Abolwentka Uniwersytetu Pedagogcznego w Krakowie. Od kilku lat pracuje z dziećmi, zaczynała jako opiekunka, poźniej wolontariuszka (m.in: w stowarzyszeniu Dać szansę). Doświadczenie zdobywała również w Dziennym Ośrodku Socjoterapii oraz Akademii Młodzieży.

 

Nasz specjalista o sobie:

Uwielbiam dzieci – ich spontaniczność i energię, a zarazem delikatność i kruchość. Od najmłodszych lat angażowałam się w różnego rodzaju akcje charytatywne i wolontaryjne. Pomagałam dzieciom z dysfunkcjami rozwojowymi. Etap ten był niezwykle trudnym doświadczeniem w moim życiu, ale także bardzo dużo mnie nauczył. Swój zawód wiążę głównie z wychowaniem przedszkolnym i wczesnoszkolnym. To wspaniałe uczucie patrzeć, jak dziecko się rozwija i móc mu w tym pomagać ...Mieć w tym swój maleńki udział...

Mam wiele innych zainteresowań, które są dla mnie odskocznią od codzienności. W wolnych chwilach chętnie czytam. Literatura to jedna z moich pasji . Lubię także aktywny wypoczynek – wyjazdy i spacery po górach, a w zimie jazdę na snowboardzie.  Podróże i odkrywanie nowych miejsc, to coś co mnie bardzo uszczęśliwia – jest to niewątpliwie część mojego życia.

Od dziecka moim zamiłowaniem było pisanie – stąd wybór studiów dziennikarskich.  Pisząc mogę łączyć swoją wiedzę z umiejętnościami, co daje mi poczucie ogromnej samorealizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here