Rodzice powinni być przykładem dla swoich dzieci i pokazywać im, jak ważni są dla nich inni ludzie, ich uczucia i problemy. Gdy dziecko widzi, że jego rodzice odnoszą się zawsze z szacunkiem do ludzi, niezależnie od tego czy są to znajomi czy zupełnie obce osoby, samo zaczyna naśladować i zachowywać się w podobny sposób. Jednakże rodzice powinni zwracać szczególną uwagę na ten aspekt wychowania.

Aby dziecko nauczyć empatii i szacunku do innych, trzeba na to poświęcić sporo czasu. Dziecko może czasami popełniać błędy, jednakże gdy wychowywane jest w atmosferze pełnej akceptacji i miłości szybko pojmie o co chodzi w tej sztuce. Ważne, aby dzieci obserwowały, jak ich rodzice zachowują się w stosunku do innych – serdeczność do ludzi na ulicy, pomoc ubogim, zachowanie kultury w miejscach publicznych. To tylko kilka przykładów z wielu, w jaki sposób dziecko może uczyć się empatii poprzez naśladownictwo.

Rodzice powinni tłumaczyć dziecku i poświęcać dużo czasu na rozmowy z malcem m.in. na temat różnic między ludźmi, podziałów, ubóstwa, jak również zawsze podkreślać, iż nie ma znaczenia czy ktoś jest bogaty czy biedny, zdrowy czy chory – każdemu człowiekowi należy się szacunek, bez wyjątku.

Warto także zachęcać dziecko do zabaw, które nauczą dziecko empatii. Jedną z takich zabaw jest narysowanie na plakacie postaci człowieka, naturalnej wielkości, do którego dziecko powinno poczuć empatię. Może to być postać np. osoby niepełnosprawnej bądź starszej. Gdy rysunek będzie gotowy, zróbcie otwór na głowę. Następnie dziecko ma za zadanie włożyć w puste miejsce głowę i opowiedzieć jak czuje się w ciele tej osoby, co ona może odczuwać. Warto pomagać dziecku pytaniami dodatkowymi bądź opowiedzieć o sytuacji tej postaci, aby dziecko zrozumiało trudną sytuację owej osoby, wczuło się w jej sytuację, jak chciałoby jej pomóc. Warto potem zamienić się rolami, aby to dziecko wymyślało dla rodzica scenariusz.

Aby uczyć dziecko empatii należy cały czas na nie oddziaływać, nie tylko poprzez rozmowy, zabawy, ale także literaturę dziecięcą, która pozwoli dziecku na zastanowienie się nad losem innych.

Uwaga!

Bardzo ważne jest, aby rodzice od samego początku starali się uczyć swoje dziecko empatii i szacunku do innych ludzi. Wykorzystujmy do tego celu nie tylko przykład, jaki rodzice powinni dawać dziecku, ale także posługujmy się zabawami, bajkami i literaturą dziecięcą, które będą uczyć naszego dziecka podstawowych wartości moralnych.

Uważcie, że Wasz maluch jest empatyczny? Jak się to przejawia? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTest na nadopiekuńczość
Następny artykułJak dbać o bezpieczeństwo dzieci w Internecie?

Sabina Maćkowicz - pedagog. Abolwentka Uniwersytetu Pedagogcznego w Krakowie. Od kilku lat pracuje z dziećmi, zaczynała jako opiekunka, poźniej wolontariuszka (m.in: w stowarzyszeniu Dać szansę). Doświadczenie zdobywała również w Dziennym Ośrodku Socjoterapii oraz Akademii Młodzieży.

 

Nasz specjalista o sobie:

Uwielbiam dzieci – ich spontaniczność i energię, a zarazem delikatność i kruchość. Od najmłodszych lat angażowałam się w różnego rodzaju akcje charytatywne i wolontaryjne. Pomagałam dzieciom z dysfunkcjami rozwojowymi. Etap ten był niezwykle trudnym doświadczeniem w moim życiu, ale także bardzo dużo mnie nauczył. Swój zawód wiążę głównie z wychowaniem przedszkolnym i wczesnoszkolnym. To wspaniałe uczucie patrzeć, jak dziecko się rozwija i móc mu w tym pomagać ...Mieć w tym swój maleńki udział...

Mam wiele innych zainteresowań, które są dla mnie odskocznią od codzienności. W wolnych chwilach chętnie czytam. Literatura to jedna z moich pasji . Lubię także aktywny wypoczynek – wyjazdy i spacery po górach, a w zimie jazdę na snowboardzie.  Podróże i odkrywanie nowych miejsc, to coś co mnie bardzo uszczęśliwia – jest to niewątpliwie część mojego życia.

Od dziecka moim zamiłowaniem było pisanie – stąd wybór studiów dziennikarskich.  Pisząc mogę łączyć swoją wiedzę z umiejętnościami, co daje mi poczucie ogromnej samorealizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here