1. Czy staram się wyręczać dziecko we wszystkim co robi?
(np. pomoc przy ubieraniu, zapinanie guzików, wiązanie sznurówek itp.)

2. Czy dziecko jest na tyle samodzielne, na ile pozwala mu jego wiek?

3. Czy z reguły sprzątam po moim dziecku, gdy nabrudzi?

4. Czy pomimo, że dziecko potrafi samo posługiwać się sztućcami, wciąż jest karmione?

5. Czy od razu biegnę z pomocą, gdy dziecko przewróci się?

6. Czy pozwalam dziecku na wyrażanie emocji, szczególnie tych negatywnych?

7. Czy pozwalam dziecku na swobodną zabawę na placu zabaw?

8. Czy pozwalam dziecku na zabawę w gronie rówieśników nie wyręczając i nie odpowiadając na pytania, przeznaczone dla niego?

9. Czy dziecko często próbuje wymusić płaczem zmianę mojej decyzji?

10. Czy dziecko potrafi radzić sobie z negatywnymi emocjami?

11. Czy dziecko często skarży na innych i muszę za niego rozwiązywać nieporozumienia z rówieśnikami?

Gdy większość odpowiedzi na powyższe pytania będzie twierdząca, mama powinna popracować nad daniem dziecku większej swobody i wolności, aby mogło popełniać błędy oraz uczyć się jak sobie radzić z problemami i sytuacjami konfliktowymi. Dziecko powinno uczyć się samodzielności od samego początku, to nie oznacza zakazu przytulania i okazywania miłości oraz wsparcia. Ważne, aby pozwolić dziecku wyciągać wnioski ze swoich błędów, aby mogło nabrać doświadczenia i nabyć zaradności życiowej.

Jak wyniki? Zgadzacie się z nimi? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie przedszkole wybrać?
Następny artykułJak nauczyć dziecko empatii?

Sabina Maćkowicz - pedagog. Abolwentka Uniwersytetu Pedagogcznego w Krakowie. Od kilku lat pracuje z dziećmi, zaczynała jako opiekunka, poźniej wolontariuszka (m.in: w stowarzyszeniu Dać szansę). Doświadczenie zdobywała również w Dziennym Ośrodku Socjoterapii oraz Akademii Młodzieży.

 

Nasz specjalista o sobie:

Uwielbiam dzieci – ich spontaniczność i energię, a zarazem delikatność i kruchość. Od najmłodszych lat angażowałam się w różnego rodzaju akcje charytatywne i wolontaryjne. Pomagałam dzieciom z dysfunkcjami rozwojowymi. Etap ten był niezwykle trudnym doświadczeniem w moim życiu, ale także bardzo dużo mnie nauczył. Swój zawód wiążę głównie z wychowaniem przedszkolnym i wczesnoszkolnym. To wspaniałe uczucie patrzeć, jak dziecko się rozwija i móc mu w tym pomagać ...Mieć w tym swój maleńki udział...

Mam wiele innych zainteresowań, które są dla mnie odskocznią od codzienności. W wolnych chwilach chętnie czytam. Literatura to jedna z moich pasji . Lubię także aktywny wypoczynek – wyjazdy i spacery po górach, a w zimie jazdę na snowboardzie.  Podróże i odkrywanie nowych miejsc, to coś co mnie bardzo uszczęśliwia – jest to niewątpliwie część mojego życia.

Od dziecka moim zamiłowaniem było pisanie – stąd wybór studiów dziennikarskich.  Pisząc mogę łączyć swoją wiedzę z umiejętnościami, co daje mi poczucie ogromnej samorealizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here