Aby obciąć paznokcie noworodkowi, należy wykazać się szczególną delikatnością ale również pewnymi ruchami. Na początku wszystkiego trzeba się nauczyć, nie miejmy do siebie pretensji, jeżeli nie będziemy mogli sobie poradzić z tym zadaniem. Warto poprosić o pomoc osobę, która ma doświadczenie w opiece nad noworodkami, może to być zarówno pielęgniarka środowiskowa, pediatra bądź po prostu ktoś z rodziny. Dobrze by taka osoba pokazała nam na co szczególnie zwracać uwagę podczas tego zabiegu.

Noworodek ma bardzo maleńką płytkę paznokciową, co ogranicza nasze ruchy oraz precyzję. Paznokcie należy obcinać obcinaczem lub nożyczkami do paznokci. Rodzic powinien dbać, aby paznokcie dziecka były dobrze wygładzone, by dziecko nie podrapało sobie nimi buzi, podczas wymachiwania rączkami. Nie powinno się pozostawiać ostrych krawędzi, należy dokładnie sprawdzić, czy paznokcie są zaokrąglone i gładko obcięte. Paznokcie najlepiej obcinać, gdy dziecko śpi, pewnie trzymając jego rączkę, aby nawet gdy się poruszy nie spowodowało skaleczenia. Musimy być uważni i czujni na ruchy maleństwa. Paznokcie maluszka szybko rosną, dlatego powinno się je pielęgnować nawet 2 razy w tygodniu. Te częste zabiegi sprawią również, że dziecko nie wyrządzi sobie krzywdy odrastającymi paznokciami.

Uwaga!

Wszystkie czynności pielęgnacyjne wykonywane przy noworodku sprawiają młodym rodzicom bardzo dużo trudności. Są źródłem wielu obaw. Jednakże wraz z powtórnym ich wykonywaniem rodzice będą nabierać precyzji oraz pewności siebie. Pamiętajcie, iż rodzic, który z każdym dniem poznaje swoje nowo narodzone dziecko, zaczyna wykazywać się instynktem rodzicielskim i potrafi ocenić zagrożenie.

Jak Wy sobie radzicie przy takich i innych zabiegach pielęgnacyjnych noworodków? Macie na nie dobry patent?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak oduczyć dziecko przekleństw?
Następny artykułJak ubierać noworodka?

Sabina Maćkowicz - pedagog. Abolwentka Uniwersytetu Pedagogcznego w Krakowie. Od kilku lat pracuje z dziećmi, zaczynała jako opiekunka, poźniej wolontariuszka (m.in: w stowarzyszeniu Dać szansę). Doświadczenie zdobywała również w Dziennym Ośrodku Socjoterapii oraz Akademii Młodzieży.

 

Nasz specjalista o sobie:

Uwielbiam dzieci – ich spontaniczność i energię, a zarazem delikatność i kruchość. Od najmłodszych lat angażowałam się w różnego rodzaju akcje charytatywne i wolontaryjne. Pomagałam dzieciom z dysfunkcjami rozwojowymi. Etap ten był niezwykle trudnym doświadczeniem w moim życiu, ale także bardzo dużo mnie nauczył. Swój zawód wiążę głównie z wychowaniem przedszkolnym i wczesnoszkolnym. To wspaniałe uczucie patrzeć, jak dziecko się rozwija i móc mu w tym pomagać ...Mieć w tym swój maleńki udział...

Mam wiele innych zainteresowań, które są dla mnie odskocznią od codzienności. W wolnych chwilach chętnie czytam. Literatura to jedna z moich pasji . Lubię także aktywny wypoczynek – wyjazdy i spacery po górach, a w zimie jazdę na snowboardzie.  Podróże i odkrywanie nowych miejsc, to coś co mnie bardzo uszczęśliwia – jest to niewątpliwie część mojego życia.

Od dziecka moim zamiłowaniem było pisanie – stąd wybór studiów dziennikarskich.  Pisząc mogę łączyć swoją wiedzę z umiejętnościami, co daje mi poczucie ogromnej samorealizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here