Zastanówmy się czy doszukiwanie się u niemowląt cech konkretnego temperamentu jest potrzebne. W tym wieku najważniejsze jest zaspokajanie potrzeb maluszków, tulenie ich i zapewnianie bliskości i poczucia bezpieczeństwa. Z czasem pojawia się konieczność wychowywania. Niezmiernie ważne jest w pierwszej kolejności rozpoznanie cech osobowości maluszka, a dopiero potem dopasowanie do nich odpowiednich wzorców wychowania. Trzeba rozpoznać temperament dziecka, otworzyć się na dotarcie do niego i przyjęcie takiego, jakim jest. Trudno jest wymagać od pociechy rzeczy niezgodnych z zestawem wrodzonych cech. Wzajemne tarcia mogą doprowadzić do wielu sprzeczek i konfliktów.

Jaki więc temperament ma Twoje dziecko? Dojdziesz do tego, posiłkując się opisem cech charakterystycznych dla każdego z nich. Wyróżnić można cztery typy temperamentów: sangwinik, melancholik, choleryk, flegmatyk. Każdy z nich charakteryzuje się innymi cechami:

SANGWINIK – „temperament mocny”, żywotność, pełność energii, dowcip, odporność na zmęczenie, szybkie uczenie się, ruchliwość, mówienie szybkie i głośne, jednoczesna częsta chaotyczność i roztargnienie.

MELANCHOLIK – „temperament słaby”, wrażliwość, męczliwość, mała ruchliwość, upatrywanie w sobie kompleksów, apatyczność, trudność z podejmowaniem decyzji, nieufność, zamknięcie w sobie, wycofanie, pamiętliwość.

CHOLERYK – duża ruchliwość, energiczność, żywotność, ale z trudnością równoważenia, samodzielność, głośne i nerwowe mówienie, średnie wyniki w nauce, upartość, wybuchowość.

FLEGMATYK – zrównoważony emocjonalnie, ale powolny w reakcjach, powolność mylona często z lenistwem, spokój i opanowanie, lękliwość, małomówność.

Żeby było jeszcze trudniej, to powyższe rodzaje temperamentów rzadko występują w izolacji, częściej przeplatają się. Najważniejsza jest akceptacja cech własnego dziecka. Nie jest ono w stanie zwalczać w sobie określonych przejawów osobowości. Nasz temperament z pewnością też nie należy do łatwych. W chwilach wzajemnego tarcia zachowujmy spokój i kochajmy malucha takim jaki jest.

Jaki temperament rozpoznaliście u swojego dziecka? Do którego opisu najbardziej pasuje jego zachowanie?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo robić, gdy dziecko woli babcię?
Następny artykułJaki sport wybrać dla dziecka?

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here