Jeśli znamy przyczynę płaczu to oczywiście należy ją usunąć. Niemowlę płacze gdy:
ma mokro – zmieniamy pieluchę
jest głodne – karmimy
chce pić – dajemy pić
ma katar – oczyszczamy nosek
ma gorączkę – wzywamy lekarza, obniżamy temperaturę
tęskni – przytulamy.

Poważnym problemem nurtujących rodziców niemowlaka są kolki. W tym przypadku sposobów na ukojenie łkającego dziecka jest wiele. Pomagamy dziecku masując brzuszek, nosząc je w pozycji na brzuszku i uginając mu nóżki. Można oczywiście stosować przeróżne farmaceutyki polecone przez lekarzy. Najczęściej bazują one na wywarze z kopru. Mamy dzielą się często swoimi domowymi sposobami: stawianie fotelika z dzieckiem blisko piorącej pralki, włączanie w tle suszarki do włosów czy laktatora. Gdy nic nie pomaga warto spróbować stanąć obok zlewu i odkręcić kran. Dźwięk szumu wody przywołuje dziecku miłe wspomnienia , kiedy było w łonie matki.

Na płacz dziecka nie ma lepszego sposobu niż ramiona rodziców. Należy pamiętać, że miłość to najlepsze lekarstwo. Naszemu małemu dziecku miłości nigdy za wiele. Lepiej aby nasza pociecha było bardziej ukochana niż mniej. Dlatego gdy dziecko płacze najważniejsze aby znalazło ukojenie w ramionach rodziców.

Obudzone w nocy maleństwo potrzebuje czasami poczuć tylko dotyk ręki mamy na swoich placach lub główce, czasami potrzebuje podniesienia i przytulenia, a czasem ma potrzebę dłuższego kontaktu.

Niektóre dzieci wystarczą, że usłyszą głos rodzica i zasypiają na nowo. Głos kochającej osoby, zapewniający o miłości o tym, że wszystko będzie dobrze jest „lekiem na całe zło”. Gdy nasz głos będzie spokojny nasze dziecko również się uspokoi.

Ważne aby poznawać swoje dziecko, obserwować je i to co je uspokaja. Poczucie bezpieczeństwa dziecka, to jak można je uspokoić to bardzo indywidualna sprawa.

Uwaga!

Często na płaczące dziecko kojąco działa ulubiona przez nie muzyka. Pamiętać trzeba aby nie włączać jej za głośno. Zbyt głośne otoczenie powoduje, iż dziecko jest jeszcze bardziej pobudzone.

Jak myślicie, który ze sposobów sprawdzi się w przypadku Twojego dziecka? Który zamierzacie wypróbować?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak nosić dziecko?
Następny artykułJakie zabawki wybrać dla małego dziecka?

Agnieszka Gradowska - ukończyła studia pedagogiczne (Akademia Pedagogiki Specjalnej) oraz terapeutyczne (Instytut Badań Edukacyjnych) oraz liczne kursy i szkolenia specjalistyczne. Czynny pedagog i trener umiejętności społecznych.  Jest współpracownikiem kilku stowarzyszeń działających na rzecz dzieci o wyjątkowych potrzebach edukacyjnych. Pisze artykuły do największych polskich portali internetowych.

Nasz specjalista  pisze o sobie:

Moją dewizą jest działanie, pewnie dlatego zajęcia przez mnie prowadzone są tak lubiane przez dzieci, których znakiem rozpoznawczym jest ciągły ruch. Stawiam sobie (i innym) realne wyzwania, aby zdobywanie nowych umiejętności przyczyniało się do rozwoju ludzi (tych dużych i małych), którzy ze mną współpracują.

Moją pasją są ludzie i praca z nimi, którą realizuję  m.in. poprzez wolontariat w zakładzie karnym, prowadzenie warsztatów twórczości dla dzieci czy specjalistycznych kursów dla dorosłych. Jakiś czas temu poproszono mnie o podzielenie się doświadczeniem poprzez cykl artykułów, które zostały opublikowane w Internecie. Artykuły przypadły do gustu czytelnikom… a mnie spodobało się pisanie – podoba mi się do dziś :-).

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here