We wczesnym etapie przeziębienia już sam katar ma negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie dziecka. Pojawiają się również problemy z odżywianiem czy oddychaniem.

Małe dziecko ma bardzo delikatną śluzówkę nosa, dlatego nie należy stosować przyrządów mających pomóc go oczyścić. Sztyfty czy gruszki można stosować w przypadku starszych dzieci, natomiast tym najmniejszym może pomóc regulacja temperatury w pokoju, w którym przebywają. Rodzice powinni dbać o to, by nie było zbyt ciepło lub zbyt zimno; pomieszczenie powinno być odpowiednio nawilżone. Dzięki temu dziecku będzie się lepiej oddychało.

Inhalacje są świetnym sposobem radzenia sobie z katarem i w ogóle z przeziębieniem. Można użyć w tym celu naparów z szałwii, rumianku czy róży. Zioła możesz też podawać dziecku w formie herbatek. Takie napoje rozgrzeją malucha i pomogą w walce z przeziębieniem oraz uodpornią organizm.

Nie zapominajmy o witaminach w celu zażegnania przeziębienia i wzmocnienia organizmu malucha. Oprócz herbatek ziołowych możemy też podawać dziecku soki i przeciery, szczególnie te zawierające witaminę C. W przypadku kataru nie należy wychodzić z dzieckiem na spacer. Dbajmy o to, by pozostawało w ciepłym pomieszczeniu oraz nie miało styczności z innymi dziećmi.

Dobrym sposobem do walki z katarem malucha są kropelki, które pozwolą w delikatny sposób zaradzić problemowi. Wystarczy wpuścić jedynie kilka kropel soli fizjologicznej do nosa i maluch poczuje się lepiej.

Jeśli katar nie przechodzi lub pojawiają się inne objawy przeziębienia, koniecznie zgłoś się do pediatry. W przypadku małego dziecka nawet niepozorne objawy mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Najlepiej wszelkie objawy skonsultować z lekarzem, który doradzi nam, jak postępować z maluchem.

Jak radzicie sobie z katarem u dzieci? Wypowiadajcie się w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here